Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego? Ile zapłacimy za kredyt na mieszkanie? Kalkulator

i

Autor: Pixabay/Tumisu W tych miastach ceny wynajęcia mieszkania są gigantyczne!

Szokujące ceny najmu. Wzrost czynszu nawet o połowę! Lista najdroższych miast do wynajęcia mieszkania

2022-06-02 20:42

Koszty najmu rosną w zawrotnym tempie. Jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w ciągu zaledwie 3 miesięcy wzrosły one średnio o 15 proc., a w porównaniu z poziomem przed rokiem o 24 proc. Rekordzistą jest Wrocław, gdzie za najem trzeba zapłacić aż o 43 proc. więcej niż przed rokiem. Pomimo tych wzrostów, najem jest zdecydowanie tańszy niż wynosi rata kredytu na takie samo mieszkanie. W których miastach w Polsce są najdroższe mieszkania do wynajęcia?

Ogromny popyt na wynajem mieszkania. Ile kosztuje najem mieszkania?

Główną przyczyną wzrostu kosztów najmu jak wynika z raportu jest atak Rosji na Ukrainę i związany z tym napływ uchodźców uciekających przed wojną. "W bardzo krótkim czasie pojawił się ogromny popyt, który nie może być w pełni zaspokojony" - czytamy. Autorzy raportu wskazują, że problem ten może się nasilać ze względu na "bardzo wysokie stopy procentowe". "Te po pierwsze powodują, że trudno jest uzyskać kredyt hipoteczny. Część młodych ludzi nie będzie więc w stanie przenieść się z lokalu najmowanego do własnego" - czytamy. Dodatkowo wysokie stopy procentowe powodują, że zyskowność inwestycji w mieszkania musi wzrosnąć. W przeciwnym razie inwestorom nie będzie opłacało się ich kupować.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Na rynku najmu jest mało mieszkań. Gdzie są najdroższe mieszkania do wynajęcia?

Jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io główną przyczyną wzrostów jest ogromny popyt ze strony uchodźców. Na rynku najmu jest za mało mieszkań, aby go zaspokoić. W analizowanych 15 miastach w kwietniu potencjalni najemcy mogli wybierać spośród nieco ponad 18 tys. unikalnych ofert.

Jak czytamy jest to "najniższy poziom odkąd publikujemy nasze raporty, czyli od marca 2019 r.". Mowa o sumie ofert, które były aktywne w kwietniu. Autorzy raportu zaznaczają, że jeśli ktoś chciał przejrzeć ofertę na konkretny dzień, to miał jeszcze mniej mieszkań do wyboru. "Dla porównania rok temu, czyli w kwietniu 2021 roku, aktywnych ofert na portalach było prawie 54 tys. Oznacza to spadek o ponad 65 proc. rok do roku - czytamy.

Sonda
Skorzystasz z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze