Papryka a laktacja

i

Autor: materiały prasowe Jeśli papryka nie szkodzi mamie, warto ją jeść w czasie laktacji, bo ma wiele wartości odżywczych.

Szokujące ceny papryki. Drożeje żywność, a grozi nam susza

2020-04-21 13:16

Kryzys ekonomiczny będący skutkiem trwającej epidemii w połączeniu z nadchodzącą suszą może mieć gigantyczny wpływ na podwyżki kosztów żywności. Z jednej strony,susza sprawi, że wiele warzyw i owoców znów będzie osiągało rekordowo wysokie ceny, z drugiej, w wyniku trwającego kryzysu gospodarczego i trudnej sytuacji, wiele przedsiębiorstw będzie chciało niwelować swoje straty poprzez wyższe stawki sprzedaży wytwarzanych produktów. Już teraz pojawiają się pierwsze sygnały o drożyźnie. Zobacz, które produkty mogą kosztować więcej.

Recesja gospodarcza, wzrost bezrobocia i coraz to wyższe ceny żywności to jeden z najgorszych scenariuszy jaki można sobie wyobrazić. Niestety, w obecnej sytuacji może być on realny. Cały świat zalazł się u progu gigantycznego kryzysu ekonomicznego, a co za tym idzie pogorszeniu ulegnie sytuacja finansowa milionów gospodarstw domowych. Dodatkowo w Polsce brakuje opadów deszczu co skutkować będzie potężną suszą, która odbije się na cenach żywności.

Zobacz również: Początek załamania na rynku pracy? W marcu nawet 100 tysięcy Polaków mogło stracić pracę

Ubiegły rok kojarzy się przede wszystkim z rekordowo wysoki cenami pietruszki, w tym, liderem wzrostów może okazać się papryka. Jak podają eksperci mBanku cena za importowaną paprykę czerwoną w hurcie wynosi obecnie około 15,60 zł. To o aż 85 proc. więcej niż rok temu. Specjaliści ostrzegają, że takie ceny w nadchodzącym sezonie warzyw i owoców mogą być normalne. Krajowych produktów będzie mniej i będą one kosztować zdecydowanie więcej. Podwyżki dotknąć mogą również produkty mleczarskie oraz mięso.

Już teraz GUS odnotował wzrost cen produktów rolnych. Ceny skupu pszenicy, żyta, żywica wołowego, wieprzowego, drobiu oraz mleka wzrosły aż o 5,3 proc. w stosunku rok do roku.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. TANIE płyny do dezynfekcji rąk w Lidlu!

- Obawiam się utrwalania się suszy, o tym zdecydują najbliższe tygodnie. Przełom kwietnia i maja pokaże, jak duże straty może w Polsce spowodować susza, One będą zapewne różne w zależności od jakości gleb, ale w Polsce jest dużo słabych gleb o podłożu piaszczystym, które łatwo tracą wodę, zwłaszcza gdy są uprawiane niewłaściwie - powiedział PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Wszystkie dane, którymi dysponujemy mówią, że jest to bardzo mało prawdopodobnie, produkcja jest znacznie większa niż potrzeby żywnościowe polskiego społeczeństwa - zapewnił jednak Ardanowski.

 

 

 

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze