tankowanie paliwa, stacja benzynowa

i

Autor: Rafał Mądry

Szokujące dane. Benzyna w Polsce najtańsza w Europie [INFOGRAFIKA]

2021-10-08 12:49

Polscy kierowcy lubią narzekać na to, jak tankowanie samochodu drenuje im portfel. Tymczasem wystarczy wybrać się na przejażdżkę za granicę, żeby szybko nabrać sentymentu do rodzimych stacji paliwowych. Okazuje się bowiem, ze polskie ceny wcale nie są takie straszne, a dla wielu gości zza granicy, tankowanie do pełna w Polsce sprawia wrażenie, jakby było prawie za darmo.

Ile kosztuje benzyna w Polsce?

Średnia cena benzyny 95 w Polsce, według szacunków e-petrol.pl, wynosi dokładnie 5,85 zł za litr. Jeżeli więc statystyczny Polak postanowi zatankować swojego Volkswagena Golfa z 2012 roku do pełna, z jego konta zniknie prawie 300 zł. Brzmi jak skandal? Jeżeli samochodem pojedziecie na wakacje do Włoch, szybko docenicie tę cenę. Litr benzyny kosztuje tam 8,07 zł, a więc pełen bak wysłużonego Volkswagena pochłonie ponad 400 zł. Więcej za benzynę płaci praktycznie cała Europa. Bogatych Niemców litr kosztuje 7,37 zł, a mniej zamożnych Słowaków 6,60 zł. Rekordowa cena padła w Holandii, gdzie litr kosztuje 9,10 zł. Taniej niż w Polsce jest już tylko w Bułgarii i Rumunii. Skąd takie ceny?

- Porównując ceny paliw nie można zapominać, że mają na nie wpływ nie tylko ceny surowca, ale także kurs USD/PLN. Co prawda, dziś za baryłkę ropy płacimy ok. 84 USD, a na przykład we wrześniu 2012 roku było to o ok. 34% więcej, ale kurs dolara w tym czasie wzrósł o ponad 23% . Dlatego porównywanie cen paliw z tych okresów jest niemiarodajne i świadczy o braku znajomości tego rynku - komentuje e-petrol.pl

EKG 2021. Adam Czyżewski. Chcesz płacić mniej za paliwo? Główny ekonomista Orlen wyjaśnia skąd różnice

Od czego zależy cena benzyny 2021?

Specjaliście e-petrol.pl zwracają uwagę, że na ostateczną cenę w dystrybutorze wpływ ma nie tylko cena baryłki ropy. Ta dziś kosztuje ok. 84 dolarów, a na przykład we wrześniu 2012 roku było to o ok. 34% więcej. Jednocześnie jednak umocnił się kurs dolara. Droższe jest także, m.in. z powodu wzrostu płac, prowadzenie stacji benzynowej.

Nie można też zapomnieć, że rośnie siła nabywcza Polaków. Paradoksalnie więc, chociaż widzimy coraz wyższe ceny na stacjach możemy zatankować więcej. Obecnie średnie wynagrodzenie pozwala nam kupić 66% więcej benzyny niż w 2010 roku. Dla porównania możliwości statystycznego Niemca wzrosły tylko o 28 proc., a Słowaka o 38 proc.

Sonda
Czy mimo wysokich cen paliw zawsze tankujesz do pełna?

- Dzisiaj Polak, za swoją średnią pensję, jest w stanie kupić ponad 500 litrów benzyny więcej niż w 2012 roku. To dwa razy więcej paliwa, co najlepiej pokazuje skalę wzrostu siły nabywczej Polaków - czytamy w komunikacie e-petrol.pl. Jak przypominają eksperci, wyjściowa cena paliwa zależy także od promocji. Np. PKN Olren prowadzi szereg akcji promocyjnych. Dobrym przykładem jest wprowadzony na stałe rabat dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Tylko w ciągu ostatniego roku ponad 400 tys. rodzin przynajmniej raz skorzystało z tej zniżki.

Najnowsze