SZUKASZ PRACY? Bezrobocie nieustannie ROŚNIE!

2021-02-24 12:42

Bezrobocie w Polsce ponownie wzrosło. Liczba osób bez pracy zwiększyła się w styczniu o 44 tys. osób, a stopa bezrobocia osiągnęła tym samym poziom 6,5 proc. Zdaniem ekonomistów spadek aktywności zawodowej obywateli to zjawisko powszechne na przełomie roku, jednak tym razem dość dużą rolę mogły odegrać pandemiczne obostrzenia.

Depresja, wahania nastroju, niepokój...

i

Autor: GettyImages

W lutym 2020 r., tuż przed pierwszą falą pandemii, bezrobocie w Polsce wynosiło 5,5 proc. Jednak już w czerwcu, po okresie najbardziej dotkliwych obostrzeń, stopa bezrobocia wzrosła do 6,1 proc. Miniony rok zakończyliśmy z wynikiem 6,2 proc. Bez pracy pozostawało ponad milion osób.

Najnowsze dane opublikowane przez GUS wskazują, że początek 2021 r. rozpoczynamy od kolejnego skoku w statystykach. Według oficjalnych wyliczeń bezrobocie w Polsce osiągnęło poziom 6,5 proc. Liczba osób bez pracy wynosi obecnie 1 mln 90,4 tys., co oznacza wzrost o 44 tys. względem szacunków z grudnia 2020 r. i o 168 tys. względem stycznia 2020 r.

Jak wygląda praca kierowcy pługopiaskarki?

Niewykluczone, że wzrost bezrobocia miał związek z wdrożeniem nowych pandemicznych obostrzeń. Jesienne uderzenie koronawirusa oznaczało lockdown dla wielu branż, co również może mieć przełożenie na zatrudnienie. Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika bowiem, że w grudniu 2020 r. z prowadzenia firmy zrezygnowało 47,3 tys. przedsiębiorców, podczas gdy działalność odwiesiło zaledwie 27,1 tys. osób.

Lidl szuka tysięcy pracowników w Polsce. Podali dokładne kwoty. Pensje są gigantyczne!

Jednak eksperci zwracają uwagę, że przełom roku zazwyczaj charakteryzuje się spadkiem aktywności zawodowej Polaków. Dla przykładu bezrobocie odnotowało podobny skok między grudniem 2019 r., a styczniem 2020 r. (z 5,2 proc. do 5,5 proc.). Ich zdaniem są to wahania sezonowe, które dowodzą na względną stabilność rynku pracy również w czasie pandemii. Zasługi w tym zakresie przypisują rządowym tarczom antykryzysowym. Ekonomiści nie kryją jednak obaw o dalszą sytuację na rynku pracy, gdy pandemiczna pomoc od państwa zostanie ukrócona.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki