Ponad 50 proc. firm na początku 2021 r.deklaruje płynność finansową zapewniającą funkcjonowanie powyżej trzech miesięcy. Jak zapewniał Paweł Borys, prezes zarządu PFR. Płynność finansową zapewniającą funkcjonowanie powyżej trzech miesięcy deklarują najczęściej średnie firmy (74proc.) i duże (65proc.). Taką płynność najczęściej wskazują firmy z branży handlowej (74proc.) oraz z branży produkcyjnej (61proc.).
Co więcej - rok 2020 zakończy się rekordową nadwyżką w polskim handlu towarami. W okresie styczeń-listopad 2020 jej wartość przekroczyła 51 mld PLN. Jak zapewniają eksperci PFR to efekt kombinacji spadku importu i relatywnie dobrej kondycji eksportu.
Dobra sytuacja gospodarcza przekłada się również na poszczególne gospodarstwa domowe. Od 2010 do 2019 r. w Polsce spadł zasięg ubóstwa skrajnego, a poziom ubóstwa relatywnego znacznie się obniżył.
Eksperci PFR nie mają wątpliwości, że dzięki programowi 500+ obniżenie ubóstwa było najwyraźniejsze w gospodarstwach domowych z co najmniej trojgiem dzieci.
PILNE! Odmrażanie gospodarki. Hotele, kina i teatry otwarte od 12 lutego [WIDEO]
- Gospodarka w następnych trzech latach będzie się rozpędzała – zapewnił Paweł Borys i dodał, że od I kwartału 2010 r. do I kwartału 2020 r. wskaźnik zatrudnienia wzrósł o prawie 9 p.p. "Polska nadrabia dystans rozwoju do UE także w czasie pandemii" - zapewniają eksperci PFR.