Komandosi GROMu przeprowadzali ćwiczenia z użyciem śmigłowca w pobliżu Westerplatte

i

Autor: pixabay.com Komandosi GROMu przeprowadzali ćwiczenia z użyciem śmigłowca w pobliżu Westerplatte

Szukasz pracy? Trwa nabór do GROM-u. Zobacz, ile zarabiają komandosi

2020-12-22 18:55

GROM jest jedną z najlepszych jednostek specjalnych na świecie. Jeśli ktoś marzy o służbie w jednostce, to ma teraz ku temu okazję. Do 24 grudnia trwa bowiem rekrutacja w słynnej warszawskiej jednostce o numerze 2305. Zobacz, ile zarabiają komandosi i jak wygląda nabór do GROM-u.

Grupa Reagowania Operacyjno - Manewrowa (GROM) szuka kandydatów na komandosów! Elitarna jednostka wojskowa prowadzi nabór w warszawskiej jednostce o numerze 2305. Rekrutacja trwać będzie do 24 grudnia. Kto może składać papiery? Jak czytamy na portalu money.pl, startować może każdy. Kandydaci do jednostki wojskowej będą jednak wcześniej prześwietlani i zapraszani do dalszych etapów rekrutacji. Dobór kandydatów do służby GROM-u to bardzo odpowiedzialne zadanie. Należy mieć na uwadze, że żołnierz jednostki specjalnej musi być niemal profesjonalnym sportowcem. Regulamin GROM-u podaje, że odpowiedni kandydat na stanowisko operatora to czynny lub przeniesiony do rezerwy żołnierz innej formacji, albo funkcjonariusz jednej ze służb mundurowych. Musi on mieć za sobą co najmniej dwuletni staż zawodowy i mieć mniej niż 30 lat. Według oficera odpowiedzialnego za rekrutację, którego cytuje portal, testy wysiłkowe, językowe i psychologiczne zdaje pomyślnie tylko jeden na dziesięciu kandydatów. 

ZOBACZ: Sylwester 2020. Jak Polacy będą świętować w dobie pandemii? [RAPORT]

Na jedno miejsce w GROM-ie jest zwykle kilkudziesięciu chętnych. Czy to oznacza, że wojsko kusi wysokimi zarobkami? Otóż wysokość uposażeń żołnierzy zawodowych zależy przede wszystkim od posiadanego stopnia wojskowego. Zgodnie z rozporządzeniem MON od 1 stycznia 2020 roku przeciętne wynagrodzenie żołnierza zawodowego wynosi 6154 zł brutto. Na wyższych stanowiskach żołnierze mogą zarobić 5790 do 16 830 złotych brutto. Ile zarabia się w GROM-ie? Zarobki w jednostce specjalnej nie są ujawniane, należy jednak liczyć, że wynagrodzenie komandosa jest o 20-30 proc. wyższe niż żołnierza w innej jednostce w kraju. Oznacza to, że w GROM-ie komandos zarabia miesięcznie około 7300-8000 tys. brutto. Należy jednak pamiętać, że oprócz uposażenia żołnierzom przysługują: dodatki (np. motywacyjny, za długoletnią służbę, motywacyjny, specjalny), nagrody (np. uznaniowe, jubileuszowe), zapomogi (np. z powodu zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, choroby, śmierci członka rodziny),należności (np. zwolnieniowe), gratyfikacje (np. urlopowa), zniżki.

SPRAWDŹ: Polacy dostaną niższe emerytury. Wszystko przez koronawirusa

Najnowsze