Szykujcie się na kolejne podwyżki stóp procentowych. RPP ujawnia też, kiedy nastąpią spadki

2022-05-09 14:19
Podwyżki stóp procentowych
Autor: Shutterstock Podwyżki stóp procentowych drenują portfele Polaków

Nowa podwyżka stóp procentowych? Członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki ocenił w radiu TOK FM, że podwyżki stóp procentowych są nieuniknione i konieczne. Jego zdaniem ich obniżenie w 2023 roku jest możliwe, natomiast wszystko zależy od skali podwyżek w bieżącym roku i tego, jak będzie kształtować się inflacja.

Kotecki: konieczne podwyżki stóp procentowych

- Moim zdaniem, te podwyżki są koniecznie. Oczywiście tym bezpośrednim i najbardziej istotnym powodem jest inflacja, która dalej będzie rosła. Wszystkie prognozy wskazują, że inflacja będzie w Polsce rosła w następnych miesiącach - powiedział polski ekonomista.

"Chyba wszyscy spodziewali się w maju, że to będzie podwyżka o 100 pb, ona zrealizowała się w wysokości 75 pb. To by pewnie oznaczało, że jakaś dodatkowa część podwyżki nie została zrealizowana, tak można by to interpretować, i ona przenosi się na następne miesiące - że one będą albo dłużej trwały, albo w przyszłości będą większe. Nie można tu mówić jeszcze ani o liczbie tych podwyżek, ani wysokości. Na pewno one będą. Dzisiaj wiemy, że przed nami jeszcze kolejne decyzje, prawdopodobnie w kolejnych miesiącach. Tak sobie wyobrażam, że Rada nie będzie robiła jakiejś przerwy w podwyższaniu stóp proc., bo nie ma żadnego powodu, żeby takie przerwy robić" - dodał.

Pieniądze to nie wszystko - Krzysztof Pietraszkiewicz

Obniżenie stóp procentowych możliwe? Ekonomista wyjaśnia

Ludwik Kotecki zapytany o możliwy spadek stóp procentowych pod koniec przyszłego roku (2023r.) wyjawił, że należy obserwować, jak będą postępować obecne podwyżki i jak szybko będzie spadać inflacja.

"Pewnie tak, jest to możliwe, ale to oczywiście zależy od tego, jak mocno te podwyżki w tym roku będą następowały i jaki będzie ich efekt, czyli jak szybko inflacja będzie nam spadać" - wyjaśnił.

Potrzebna jest współpraca rządu

W ocenie Koteckiego, wskazane byłoby spotkanie resortu finansów i Rady Polityki Pieniężnej w celu omówienia działań polityki fiskalnej i monetarnej.

"Mamy taką sytuację w Polsce, i wydawałoby się, że pożądane jest spotkanie z ministrem finansów, żeby porozmawiać trochę o policy mix, który w Polsce jest postawiony do góry nogami - my kopiemy dołek inflacji, żeby ona była coraz niższa, a w tym czasie ten dołek jest zasypywany przez rząd, żeby ona była tak naprawdę wyższa. Rząd robi wszystko, żeby nam utrudnić życie i zadanie" - powiedział Kotecki.

Sonda
Czy obawiasz się dalszych podwyżek stóp procentowych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze