Marlena Maląg

i

Autor: KRYSTIAN MAJ/ KPRM Marlena Maląg

Bezrobocie niższe niż przed pandemią. Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,3 proc.

2022-05-09 12:13

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia wyniosła 5,3 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż w marcu – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najlepszy wynik zanotowano w Wielkopolsce – tam stopa bezrobocia wyniosła 3 proc. - Bezrobocie w kwietniu było niższe niż przed wybuchem pandemii, co dowodzi, że prowadzone przez rząd działania osłonowe były skuteczne – powiedziała w poniedziałek w wielkopolskim Kępnie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Stopa bezrobocia w kwietniu 2022 w Polsce

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia 2022 r. wyniosła 5,3 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż w marcu br. i o 1 pkt proc. mniej niż w końcu kwietnia 2021 r. Najniższe bezrobocie zanotowano w Wielkopolsce – tam stopa bezrobocia wyniosła 3 proc. Z danych MRiPS wynika, że w końcu kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 879,9 tys. bezrobotnych. W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych spadła o 22,2 tys. osób, czyli o 2,5 proc. W rejestrach bezrobotnych w końcu kwietnia 2022 r. było o 173,9 tys. (czyli o 16,5 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu kwietnia 2021 r. Porównując poziom bezrobocia w końcu kwietnia br. do stanu z końca lutego 2020 r., czyli tuż przed epidemią COVID-19, liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o około 40 tys.

- Stopa bezrobocia rejestrowanego była w kwietniu br. o 0,2 pkt. proc. niższa niż w końcu lutego 2020 r. Dane te najlepiej dowodzą, że prowadzone przez rząd działania w czasie pandemii, służące ochronie miejsc pracy, okazały się skuteczne – komentuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pieniądze to nie wszystko - Krzysztof Pietraszkiewicz

Bezrobocie w Polsce według Eurostatu

Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem. Z danych Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia w naszym kraju w marcu br. wyniosła 3 proc. i była taka sama jak przed miesiącem. W porównaniu z marcem 2021 r. zanotowano jednak spadek. Wówczas stopa bezrobocia wynosiła 3,7 proc. Według Eurostatu w marcu br. stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wyniosła 6,2 proc., a w strefie euro było to 6,8 proc.

Rynek pracownika coraz silniejszy

Zdaniem szefowej MRiPS dane statystyczne jednoznacznie pokazują, że rynek pracy jest stabilny. Minister Maląg dodaje, że należy spodziewać się kolejnego spadku bezrobocia, ponieważ rozpoczynają się prace sezonowe.

"Chcemy, żeby obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli naszą granicę, mieli dostęp do pracy dzięki uproszczonym procedurom i zagospodarowali przestrzenie na rynku pracy" – powiedziała. Uchodźcom nadano już 1,1 mln nr PESEL, z czego połowa to są dzieci. "Szacujemy, że ok. 480 tys. osób może podjąć pracę" – powiedziała.

Sonda
Zatrudnisz u siebie Ukraińców?

Obecnie – jak podała Maląg – zatrudnienie na uproszczonych zasadach podjęło blisko 120 tys. obywateli Ukrainy. "Przypomnę, że te uproszczone zasady to jest 14 dni dla pracodawcy, który ma zgłosić, że zatrudnił daną osobę i praca jest legalna" – podała. Wielkopolska jest drugim po Mazowszu województwem z najniższym bezrobociem. "W Wielkopolsce stopa bezrobocia wynosi ok. 3 proc., a powiat kępiński jest wyjątkowy, ponieważ tutaj właściwie bezrobocia nie ma – według szacunków to jest 1,7 proc." – powiedziała Maląg. W powiecie kępińskim pracę znalazło ponad 900 uchodźców wojennych z Ukrainy.

Najnowsze