Młodsi są zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne dwa razy częściej niż osoby po 50-tce

i

Autor: Shutterstock Młodsi są zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne dwa razy częściej niż osoby po 50-tce

Brak rąk do pracy. Czy firmy dyskryminują ludzi ze względu na wiek?

2022-05-01 18:59

Według Monitora Rynku Pracy Randstadt wydłuża się czas, jaki na szukanie zatrudnienia musi poświęcić osoba w wieku 50-64 lat. W ostatnim kwartale 2021 r. było to przeciętnie 5,6 miesiąca. Dla osób o kilka lat młodszych ta średnia to 2,1 miesiąca. Firma doradcza PwC już trzy lata temu szacowała, że do 2025 r. w Polsce brakować będzie 1,5 mln pracowników. Wystarczy sięgnąć po starsze osoby, ale firmy tego nie robią.

Nie jest łatwo znaleźć pracę po 50-tce. Młodsi kandydaci, czyli tacy poniżej 30 lat, średnio dwa razy częściej otrzymują zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną niż potencjalni pracownicy, którzy skończyli już 50 lat. Tak wskazuje eksperymentalne badanie na temat zjawiska „ageizmu” na rynku pracy przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny, który opisuje portal Strefa Biznesu.

Czytaj także: Gdzie da się żyć zarabiając pensję minimalną? Jak wypada Polska

Portal  wyjaśnia, że  ageizm to uprzedzenie lub dyskryminacja ludzi ze względu na ich wiek. Uprzedzenia tego typu nie zawsze są traktowane tak poważnie, jak inne formy nierówności. To błąd, ponieważ ageizm ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, a ogólnoświatowe raporty łączą go nawet z wcześniejszą śmiercią. To zjawisko jest obecne w różnych środowiskach i kontekstach. Dyskryminacja może pojawić się w miejscu pracy, ale także w rodzinie, w instytucjach prywatnych, w urzędach czy w przestrzeni publicznej.

Jak informuje Strefa Biznesu, średni czas poszukiwania pracy w Polsce przez osoby bezrobotne w 2020 r. to 7,5 miesiąca. Okresy poszukiwania pracy u kobiet i mężczyzn są do siebie zbliżone, wynoszą odpowiednio 7,4 i 7,6 mies. Najkrócej poszukiwały pracy osoby w przedziale wiekowym 15-19 lat (mężczyźni i kobiety 4,5 mies.) oraz 20-24 lata (mężczyźni 6,8 mies., kobiety 5,8 mies.). Natomiast największe problemy ze znalezieniem pracy dotknęły grupy wiekowe 45-54 lata (mężczyźni 8,5 mies., kobiety 9,6 mies.) i 55-74 lata (mężczyźni 9,6 mies., kobiety 8,1 mies.)

EKG 2022: Anna Grabowska

PIE przeprowadził eksperyment, z którego wynika, że w 473 przeanalizowanych ofertach pracy zamieszczonych na portalach rekrutacyjnych określenie „młody” w różnych formach pojawiło się 27 razy. „Najbardziej dotknięta zjawiskiem dyskryminacji ze względu na wiek jest starsza kandydatka. Na obu etapach to właśnie ona otrzymała najmniej odpowiedzi zwrotnych. Na stanowiska podstawowe  wyniósł jedynie 6,98 proc. z wszystkich wysłanych aplikacji, natomiast w tych wymagających doświadczenia – 12,50 proc.”

Sonda
Czy długo szukałeś pracy po 50- tce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze