Tajemnica willi Kaczyńskiego

i

Autor: Marcin Smulczyński, Andrzej Lange/Super Express Tajemnica willi Kaczyńskiego

Tajemnica willi Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS zaniża jej wartość?

2021-03-07 3:00

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mieszka w słynnej willi na warszawskim Żoliborzu. To dwukondygnacyjny segment postawiony w czasach PRL, który kryje wiele tajemnic. Ile naprawdę wart jest dom Jarosława Kaczyńskiego? Teoretycznie jego wartość została podana w oświadczeniach majątkowych, które składał Jarosław Kaczyński. Ale po dogłębnej analizie jego oświadczeń majątkowych jedna rzecz wydała nam się bardzo dziwna.

Posiadłość prezesa Prawa i Sprawiedliwości to dwukondygnacyjna budowla o powierzchni ok. 150 mkw. Wicepremier jest właścicielem jednej trzeciej willi. Stanowi ona również zabezpieczenie pod kredyt hipoteczny, który Jarosław Kaczyński zaciągnął w SKOK Kasie Stefczyka. Powodem wzięcia kredytu była opieka nad mamą i koszty jej upamiętnienia. Wedle oświadczenia majątkowego złożonego rok temu Jarosławowi Kaczyńskiemu pozostało jeszcze do spłaty prawie 108 tys. zł kredytu.

Jak wygląda dom Kaczyńskiego w środku?

Swego czasu taki opis willi Kaczyńskiego, na podstawie relacji osób, które ją odwiedzały, przedstawił "Dziennik Gazeta Prawna”. Dom jest skromnie urządzony: klasyczna meblościanka, stary fotel, pełno tam książek i gazet. Nie brakuje telewizora. Pokój prezesa znajduje się na parterze. Na górze mieszkała jego matka, Jadwiga Kaczyńska. Gdy pani Jadwiga jeszcze żyła, syn zamontował dla niej windę oraz urządzenia do regulacji temperatury.

CZYTAJ: Gigantyczny dług Jarosława Kaczyńskiego. Ujawniamy komu prezes PiS jest winny pieniądze

Ile naprawdę warta jest willa Kaczyńskiego?

Teoretycznie jej wartość jest podana w oświadczeniach majątkowych, które Jarosław Kaczyński składał jako poseł. Piszemy teoretycznie, bo jedna rzecz jest tutaj bardzo zastanawiająca. Sięgamy od świadczenia majątkowego złożonego 22 kwietnia 2015 roku. Wartość domu, to zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, „ok. 1500 tys. zł”. Czyli 1,5 mln zł. Kolejne oświadczenie zostało złożone 9 listopada 2015 r. Wartość domu jest taka sama. Podobnie w oświadczeniach złożonych w 2019 r. i 2020 r. Niezmiennie półtora miliona złotych. Czy to możliwe, że willa położona w jednej z najlepszych lokalizacji, w centrum pięknego Żoliborza, przez pięć lat ani o złotówkę nie zmieniła swojej wartości? By odpowiedzieć na to pytanie wystarczy szybka analiza cen nieruchomości na warszawskim rynku.

Wystarczy wejść na kilka stron oferujących do sprzedania mieszkania i domy, żeby zobaczyć, że kupienie lokum w ścisłym centrum warszawskiego Żoliborza w cenie 10 tys. zł za mkw zakrawa na cud.

Ciekawych informacji dostarcza również analiza cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie. Swego czasu takie dokładne wyliczenia przygotował bankier.pl. I wynika z nich, że ceny transakcyjne mieszkań sprzedawanych w stolicy na rynku wtórnym wzrosły od pierwszego kwartału 2015 r. do pierwszego kwartału 2020 r. o ok. 30 procent.

Krążył kiedyś taki dowcip, że kupię mieszkanie po cenie wpisanej przez posła do oświadczenia majątkowego. Nie ma żadnych powodów, by sądzić, że Jarosław Kaczyński celowo zaniża wartość swej willi. Jako jedna z najbardziej zapracowanych w Polsce osób najprawdopodobniej nie ma czasu na przeprowadzanie co roku wyceny. I najzwyczajniej w świecie w kolejnych oświadczeniach podaje tę samą wartość domu.

CZYTAJ: 1500 zł zwrotu od państwa DLA WSZYSTKICH. Ostatni dzwonek, żeby dostać duże pieniądze

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze