Jarosław Kaczyński

i

Autor: Piotr Grzybowski, Shutterstock

Gigantyczny dług Jarosława Kaczyńskiego. Ujawniamy komu prezes PiS jest winny pieniądze

2021-03-03 3:00

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, choć formalnie pełni tylko funkcję wicepremiera, bez wątpienia jest najważniejszym i najbardziej wpływowym obecnie politykiem w kraju. Nic dziwnego, że wszystko co robi wzbudza olbrzymie zainteresowanie. Nie inaczej jest z jego zarobkami i majątkiem. Postanowiliśmy prześwietlić oświadczenia majątkowe Jarosława Kaczyńskiego i porównać to złożone na początku minionej kadencji i najnowsze oświadczenie majątkowe.

Jaki majątek ma Jarosław Kaczyński? Ile oszczędności ma Jarosław Kaczyński? Jaki kredyt ma prezes PiS? Ile zarabia prezes PiS i ile warta jest jego położona na Żoliborzu willa? Żeby poznać odpowiedzi na te wszystkie pytania, trzeba zagłębić się w oświadczenia majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Tak też zrobiliśmy.

W oświadczeniu majątkowym złożonym na początku minionej kadencji Sejmu (9 listopada 2015 r.) Jarosław Kaczyński zadeklarował, że posiada oszczędności wynoszące ok. 15 tys. zł. W oświadczeniu złożonym cztery lata później (06.09.2019) oszczędności urosły już do 71 tys. zł. A w najnowszym oświadczeniu majątkowym (27.04.2020) prezes PiS napisał, że ma już 104 tys. zł. Trzeba przyznać, że Jarosław Kaczyńskim potrafi systematycznie oszczędzać, co jest bardzo ważną umiejętnością, szczególnie w czasach kryzysu.

CZYTAJ: Ruszyła waloryzacja emerytur. Czy emeryci dostaną całą podwyżkę?

O ile oszczędności Jarosława Kaczyńskiego regularnie rosną, to bez zmian pozostają jego nieruchomości. Chodzi oczywiście o słynną willę położoną na warszawskim Żoliborzu. Dom Jarosława Kaczyńskiego (w którym ma jedną trzecią udziałów) ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych i został wyceniony pięć lat temu przez prezesa PiS na 1,5 mln zł. Co ciekawe, taka sama wartość domu podawana jest zarówno w oświadczeniu z 2015 , jak i tym z 2020 r.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński posiada jednak również kredyt. I to całkiem spory. Zaciągnął go w SKOK Kasie Stefczyka, a powodem wzięcia kredytu była opieka nad mamą i koszty jej upamiętnienia. W kwietniu 2020 r. Jarosławowi Kaczyńskiemu pozostało jeszcze do spłaty prawie 108 tys. zł. Pięć lat wcześniej do spłaty miał 150 tys. zł kredytu w SKOK i 105 tys. zł pożyczone od osób prywatnych – 80 tys. zł od Janiny Goss i 25 tys. zł od Kazimierza Kujdy. Oprocentowanie kredytu wynosi 7,99 proc. w skali roku (stan na 2020 r.). Nie bardzo wiadomo ile rat zostało jeszcze do spłaty prezesowi PiS, bo w oświadczeniu majątkowym z 2015 r. napisał, że „liczba spłat” wynosi 165. Ta sama liczba została powtórzona w kolejnych oświadczeniach, także w tym najnowszym z 2020 r. I albo jest to zwykły błąd, albo ostateczny termin spłaty kredytu jest regularnie wydłużany.

Ile zarabia Jarosław Kaczyński?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński otrzymuje pensję wiceprezesa Rady Ministrów (ok. 15 tys. zł z dodatkami funkcyjnym i za wysługę lat), dietę poselską (2473,08 zł brutto) oraz emeryturę (ok. 7,5 tys. zł). Łącznie daje to ok. 25 tys. zł miesięcznie.

CZYTAJ: Dramat gwiazdy "Rancza". Miała nóż na gardle. Wszystko przez jedną decyzję

Sonda
Rząd ostatecznie likwiduje OFE. Co zrobisz ze zgromadzonymi tam pieniędzmi?
Najnowsze