Gigantyczny dług Jarosława Kaczyńskiego. Ujawniamy komu prezes PiS jest winny pieniądze

2021-03-03 3:00 hsb
Jarosław Kaczyński
Autor: Piotr Grzybowski, Shutterstock

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, choć formalnie pełni tylko funkcję wicepremiera, bez wątpienia jest najważniejszym i najbardziej wpływowym obecnie politykiem w kraju. Nic dziwnego, że wszystko co robi wzbudza olbrzymie zainteresowanie. Nie inaczej jest z jego zarobkami i majątkiem. Postanowiliśmy prześwietlić oświadczenia majątkowe Jarosława Kaczyńskiego i porównać to złożone na początku minionej kadencji i najnowsze oświadczenie majątkowe.

Jaki majątek ma Jarosław Kaczyński? Ile oszczędności ma Jarosław Kaczyński? Jaki kredyt ma prezes PiS? Ile zarabia prezes PiS i ile warta jest jego położona na Żoliborzu willa? Żeby poznać odpowiedzi na te wszystkie pytania, trzeba zagłębić się w oświadczenia majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Tak też zrobiliśmy.

W oświadczeniu majątkowym złożonym na początku minionej kadencji Sejmu (9 listopada 2015 r.) Jarosław Kaczyński zadeklarował, że posiada oszczędności wynoszące ok. 15 tys. zł. W oświadczeniu złożonym cztery lata później (06.09.2019) oszczędności urosły już do 71 tys. zł. A w najnowszym oświadczeniu majątkowym (27.04.2020) prezes PiS napisał, że ma już 104 tys. zł. Trzeba przyznać, że Jarosław Kaczyńskim potrafi systematycznie oszczędzać, co jest bardzo ważną umiejętnością, szczególnie w czasach kryzysu.

CZYTAJ: Ruszyła waloryzacja emerytur. Czy emeryci dostaną całą podwyżkę?

O ile oszczędności Jarosława Kaczyńskiego regularnie rosną, to bez zmian pozostają jego nieruchomości. Chodzi oczywiście o słynną willę położoną na warszawskim Żoliborzu. Dom Jarosława Kaczyńskiego (w którym ma jedną trzecią udziałów) ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych i został wyceniony pięć lat temu przez prezesa PiS na 1,5 mln zł. Co ciekawe, taka sama wartość domu podawana jest zarówno w oświadczeniu z 2015 , jak i tym z 2020 r.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński posiada jednak również kredyt. I to całkiem spory. Zaciągnął go w SKOK Kasie Stefczyka, a powodem wzięcia kredytu była opieka nad mamą i koszty jej upamiętnienia. W kwietniu 2020 r. Jarosławowi Kaczyńskiemu pozostało jeszcze do spłaty prawie 108 tys. zł. Pięć lat wcześniej do spłaty miał 150 tys. zł kredytu w SKOK i 105 tys. zł pożyczone od osób prywatnych – 80 tys. zł od Janiny Goss i 25 tys. zł od Kazimierza Kujdy. Oprocentowanie kredytu wynosi 7,99 proc. w skali roku (stan na 2020 r.). Nie bardzo wiadomo ile rat zostało jeszcze do spłaty prezesowi PiS, bo w oświadczeniu majątkowym z 2015 r. napisał, że „liczba spłat” wynosi 165. Ta sama liczba została powtórzona w kolejnych oświadczeniach, także w tym najnowszym z 2020 r. I albo jest to zwykły błąd, albo ostateczny termin spłaty kredytu jest regularnie wydłużany.

Ile zarabia Jarosław Kaczyński?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński otrzymuje pensję wiceprezesa Rady Ministrów (ok. 15 tys. zł z dodatkami funkcyjnym i za wysługę lat), dietę poselską (2473,08 zł brutto) oraz emeryturę (ok. 7,5 tys. zł). Łącznie daje to ok. 25 tys. zł miesięcznie.

CZYTAJ: Dramat gwiazdy "Rancza". Miała nóż na gardle. Wszystko przez jedną decyzję

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze