Zakupy

i

Autor: pexels.com

Tajne akcje skarbówki

"Tajemniczy klient". Uwaga - w tę rolę wcielą się urzędnicy skarbowi!

2022-10-28 12:48

Urzędnik administracji skarbowej może skontrolować jako klient, czy sklep wystawia paragony i dopiero później okazać legitymację służbową. W tym roku KAS dysponuje budżetem 8,5 mln zł na takie kontrole – podaje portal Wyborcza.biz. Pod lupą skarbówki znalazły się też firmy z branży beauty – salony urody czy fryzjerzy.

„Tajemniczy klient” ze skarbówki

Nabycie sprawdzające to nowe uprawnienie skarbówki, które otrzymała w 2022 roku. "Polega na nabyciu towarów lub usług w celu sprawdzenia wywiązywania się przez podatnika z obowiązków wynikających z prawa podatkowego, w zakresie: ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, wydawania nabywcy paragonu fiskalnego. Przepisy ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej pozwalają na nabycie towarów i usług przez pracowników i funkcjonariuszy KAS działających w roli tajemniczego klienta, którzy informują o realizacji nabycia sprawdzającego po przeprowadzeniu zakupu towaru albo usługi" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów dla Wyborcza.biz.

Jak odbywa się kontrola „tajemniczego klienta” ?

Dokonywane jest na podstawie legitymacji służbowej i stałego upoważnienia udzielonego przez naczelnika urzędu skarbowego albo naczelnika urzędu celno-skarbowego. Osoby upoważnione mogą incognito nabyć towar lub usługę w miejscu ich sprzedaży i zweryfikować, czy przeprowadzona transakcja zostanie zaewidencjonowana na kasie fiskalnej, a paragon wydany przez podatnika lub zatrudnionego przez niego pracownika. Po nabyciu towaru lub usługi urzędnik okazuje legitymację służbową, informuje o dokonaniu nabycia sprawdzającego, poucza sprawdzanego o jego prawach i obowiązkach. Z danych, jakie uzyskała Wyborcza.biz w Ministerstwie Finansów, wynika, że w pierwszym półroczu tego roku przeprowadzono 10 901 nabyć sprawdzających, w trakcie których nałożono 3054 mandaty.

Czytaj także: Skarbówka weszła jej na konto i bez uprzedzenia zablokowała dostęp do pieniędzy. To efekt nowych przepisów

Co może skontrolować „tajemniczy klient”?

Urzędnicy, wcielając się w rolę tajemniczych klientów, kontrolują nie tylko fryzjerów, kosmetyczki czy wizażystki. Chodzą na wizyty do prawników, lekarzy czy logopedów – podaje wyborcza.biz. Kontrolowane są głównie branże, które mają obowiązek udostępniania płatności bezgotówkowych i stosowania kas online, czyli takich, które natychmiast raportują do urzędów skarbowych wystawione paragony. Od 1 lipca 2021 r. obowiązek instalowania takich kas mają fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, dentyści, prawnicy, budowlańcy, kluby fitness i siłownie.

Czytaj także: Sprzedajesz w niepotrzebne rzeczy w internecie? Lepiej uważaj, skarbówka może ci się dobrać do skóry

Sonda
Czy obawiasz się kontroli skarbowej?
Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze