Putin, sankcje

i

Autor: Shutterstock, AP Putin, sankcje

Sankcje

Tak banki obchodzą sankcje?! Banki Credit Suisse i UBS wspierały Putina i oligarchów. Śledztwo trwa

2023-03-24 11:06

Szwajcarskie banki Credit Suisse i UBS znalazły się pod obserwacją Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Dlaczego? Jak donosi Bloomberg, banki mogą zostać oskarżone o pomoc rosyjskim oligarchom w obchodzeniu nałożonych na nich sankcji. Podobne śledztwa są prowadzone w sprawie wybranych amerykańskich banków.

Credit Suisse, UBS oraz kilka amerykańskich banków zostały zobowiązane do złożenia wyjaśnień w Departamencie Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. "To efekt śledztwa, według którego pracownicy tychże instytucji finansowych mieli pomagać rosyjskim oligarchom obchodzić sankcje" - informują anonimowe źródła Bloomberga.

Szwajcarskie banki pomagały rosyjskim oligarchom? Trwa śledztwo

Na mocy sankcji, majątki rosyjskich oligarchów miały zostać zamrożone. "Credit Suisse w szczytowym okresie zarządzał majątkami Rosjan w wysokości 60 mld dolarów. Z tego tytułu mieli uzyskiwać przychody rzędu 500-600 mln dolarów rocznie. W maju 2022 roku, ze względu na sankcje, kwota aktywów Rosjan spadła jednak do 33 mld dol." - wynika z danych przytoczonych przez agencję Bloomberg cytowanych przez portal next.gazeta.pl.

Amerykańska prokuratura podjęła się identyfikacji pracowników współpracujących z klientami objętymi sankcjami oraz ustalenia w jaki sposób banki sprawdzały swoich klientów. Prawdopodobnie bankierzy zostaną poddani dalszemu śledztwu celem ustalenia ewentualnego złamania przepisów.

Banki a obchodzenie sankcji. To nie jest pierwszy przypadek

Jak przypomina Agencja Bloomberg, w 2014 roku BNP Paribas został ukarany za pomoc w obchodzeniu sankcji zastosowanych wobec sudańskich, irańskich i kubańskich podmiotów. Ugoda wynosiła 9 mld dolarów.

"Credit Suisse oraz UBS dostały wezwanie do złożenia wyjaśnień w tej sprawie jeszcze przed tym, jak UBS przejął Credit Suisse w celu powstrzymania pogłębiającego się kryzysu zaufania do instytucji finansowej" - przytacza Bloomberg cytowany przez portal next.gazeta.pl/

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze