Prezes najważniejszego banku rezygnuje

i

Autor: AP Photo & Shutterstock Prezes najważniejszego banku rezygnuje

Bank Światowy

Prezes najważniejszego banku rezygnuje. David Malpass z Banku Światowego ogłosił decyzję

2023-02-16 11:02

Prezes Banku Światowego David Malpass ogłosił w środę w komunikacie, że ustąpi ze swojego stanowiska 30 czerwca 2023 roku. Dlaczego szef najważniejszego banku na świecie decyduje się na opuszczenie stanowiska. Oficjalnie nie podał przyczyn swojej decyzji.

Prezes banku odchodzi

66-letni David Malpass jest 13. prezesem instytucji, która ma swoją siedzibę w Waszyngtonie. Poinformował, że powiadomił już zarząd Banku Światowego o zamiarze odejścia ze stanowiska, które zajmował przez cztery lata. Warto zwrócić uwagę na to, że kadencja prezesa Banku Światowego trwa pięć lat. David Malpass został szefem Banku Światowego w kwietniu 2019 roku i zastąpił na tym stanowisku Amerykanina koreańskiego pochodzenia Jima Yong Kima.

Zarówno Bank Światowy, jak i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zostały powołane na mocy ustaleń poczynionych na konferencji w Bretton Woods w 1944 roku, na której uzgodniono zarys powojennego ładu gospodarczego. Celem obu instytucji jest redukcja ubóstwa na świecie poprzez udzielanie kredytów na projekty rozwojowe. Do MFW i BŚ należy 189 państw.

David Robert Malpass (ur. 8 marca 1956 r.) - amerykański analityk ekonomiczny i były urzędnik państwowy pełniący funkcję prezesa Grupy Banku Światowego od 2019 r. Malpass wcześniej pełnił funkcję podsekretarza skarbu ds. międzynarodowych pod rządami Donalda Trumpa , zastępcy Asystent sekretarza skarbu za Ronalda Reagana , zastępca asystenta sekretarza stanu za George'a HW Busha . Pełnił funkcję głównego ekonomisty w Bear Stearns przez sześć lat poprzedzających jego upadek. Podczas wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku Malpass był doradcą ekonomicznym Donalda Trumpa.

Sonda
Czy korzystasz z aplikacji mobilnej swojego banku?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze