Smog

i

Autor: Fotolia

Tak wieś truje Polskę. Sprawdź, co wrzucają do pieców i dlaczego nie kupują ekopaliwa?

2019-04-08 14:58

Mieszkańcy wsi generują smog. Na obszarach wiejskich domy jednorodzinne stanowią 60 proc. zabudowań. Niestety, wielu rolników nie przywiązuje wagi do tego, czym ogrzewa dom. Tymczasem gonią nas unijne wymogi dotyczące OZE.

Na wsiach domy jednorodzinne stanowią 60 proc. zabudowań. Szacuje się, że aż 90 proc. z nich jest ogrzewanych paliwem stałym. Niestety, często jest on marnej jakości. Większość domów wyposażona jest w węglowe piece zasypowe o przestarzałej technologii. Urządzenia takie generują dziesięciokrotnie więcej pyłów niż piece najnowszej generacji. Niestety, rolnikom wciąż nie rzadko zdarzy się wrzucanie do pieców śmieci i tworzyw sztucznych (reklamówek, plastiku). To wszystko generuje ogromny smog. W zimowe dni często nad wsiami (ale i osiedlami domów jednorodzinnych w miastach) unosi się gęsty, śmierdzący dym. Niestety, ludzie wciąż nie mają świadomości, że smog zabija. Drobinki w nim krążące wnikają do naszej krwi i płuc, zatruwając nasz organizm i blokując naczynia krwionośne.

Ile wydajemy na walkę ze smogiem? Odpowiedź znajdziesz tutaj

Oprócz kwestii zdrowotnych, nad nami wiszą wymagania unijne. W 2030 roku udział udział OZE w unijnym koszyku energetycznym ma wynosić 32 proc. Dobrze by było, gdyby w Polsce przybywało miejsc wyposażonych w ekologiczne źródła energii. Niestety, nie jet to proste. Powód? Takie przedsięwzięcie jest bardzo kosztowne. Nowy piec to wydatek rzędu 20 tys. zł, a doprowadzenie gazu do budynku podwaja ten koszt. W przypadku domów jednorodzinnych państwo idzie z pomocą, oferując m.in. Program Czyste Powietrze. W gorszej sytuacji są mieszkańcy bloków opalanych przez mieszkańców indywidualnie. Ci wsparcia muszą szukać w lokalnych programach unijnych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze