W dobie nadchodzącego kryzysu kiedy coraz więcej firm apeluje o pomoc, a część z nich już zaczyna redukcje etatów, potrzebne są działania, które niezwłocznie wspomogą gospodarkę. Proponowane przez rząd przepisy tarczy antykryzysowej mają przede wszystkim utrzymać płynność finansową polskich przedsiębiorstw i zminimalizować falę bezrobocia. Dobre wyniki ekonomiczne poszczególnych sektorów rynku z roku 2019 mogą, przynajmniej w niewielkim stopniu, przełożyć się na lepszą pozycję wyjściową gospodarki w walce ze światowym kryzysem.
Czytaj również: PiS da Dudzie KLEJNOTY. Miliony dla prezydenta
Jak wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynik finansowy banków w Polsce w 2019 roku wzrósł o 12,2 proc. względem roku poprzedniego i wyniósł 14,6 mld złotych. Złożyły się na niego zyski netto 570 banków w łącznej kwocie 15,9 mld złotych, oraz straty 30 banków o wartości 1,3 mld złotych.
Sprawdź też: Dotacje z Unii można przeznaczyć na walkę z koronawirusem. Jest nowa ustawa
Wzrosła również wartość udzielanych kredytów, która zwiększyła się o 4,4 proc. osiągając kwotę 1 131,0 mld złotych. Kredyty udzielane na nieruchomości mieszkaniowe oraz zobowiązania konsumenckie stanowiły aż 82,8 proc. wszystkich kredytów gospodarstw domowych.