Tak zarabiają banki. Wyniki finansowe

2020-04-06 13:13 KaJa
Pieniądze - zdj. ilustracyjne
Autor: Alicja / Pixabay Koronawirus: Rząd przyznał fundusze na pomoc szpitalom. Warmińsko-mazurskie dostało najmniej.

Epidemia koronawirusa poza wymiarem czysto medycznym i zdrowotnym będzie miała także katastrofalne skutki dla gospodarki. Przed nami gigantyczny kryzys ekonomiczny, już teraz wiele firm zgłasza olbrzymie problemy finansowe. Cały czas spływają jeszcze dane dotyczące wyników za rok 2019, który był dla polskiej gospodarki niezwykle udany. To może wspomóc walkę z recesją i wystartować do niej z lepszej pozycji wyjściowej. Jak wynika z danych GUS wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł w ubiegłym roku 14,6 mld złotych.

W dobie nadchodzącego kryzysu kiedy coraz więcej firm apeluje o pomoc, a część z nich już zaczyna redukcje etatów, potrzebne są działania, które niezwłocznie wspomogą gospodarkę. Proponowane przez rząd przepisy tarczy antykryzysowej mają przede wszystkim utrzymać płynność finansową polskich przedsiębiorstw i zminimalizować falę bezrobocia. Dobre wyniki ekonomiczne poszczególnych sektorów rynku z roku 2019 mogą, przynajmniej w niewielkim stopniu, przełożyć się na lepszą pozycję wyjściową gospodarki w walce ze światowym kryzysem.

Czytaj również: PiS da Dudzie KLEJNOTY. Miliony dla prezydenta

Jak wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynik finansowy banków w Polsce w 2019 roku wzrósł o 12,2 proc. względem roku poprzedniego i wyniósł 14,6 mld złotych. Złożyły się na niego zyski netto 570 banków w łącznej kwocie 15,9 mld złotych, oraz straty 30 banków o wartości 1,3 mld złotych.

 

Sprawdź też: Dotacje z Unii można przeznaczyć na walkę z koronawirusem. Jest nowa ustawa

Wzrosła również wartość udzielanych kredytów, która zwiększyła się o 4,4 proc. osiągając kwotę 1 131,0 mld złotych. Kredyty udzielane na nieruchomości mieszkaniowe oraz zobowiązania konsumenckie stanowiły aż 82,8 proc. wszystkich kredytów gospodarstw domowych.

Najnowsze