Andrzej Duda w ZŁOTYM łańcuchu z BRYLANTAMI? Ministerstwo zaprzecza

2020-04-06 12:33 WSB
Andrzej Duda
Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER Andrzej Duda

W dobie walki z koronawirusem PiS chce sprezentować Andrzejowi Dudzie łańcuch Wielkiego Mistrza Orderu, a całość układać się będzie w napis „MARIA”? Do takich rewelacji dotarła "Rzeczpospolita". Zdaniem dziennika wspaniały łańcuch, który spoczywa na Zamku Królewskim w Warszawie, wkrótce mógłby nosić prezydent RP. Jednak z oficjalnych informacji wynika, że rząd takich planów wobec Andrzeja Dudy nie ma.

Trwa walka z COVID-19, przyszłe wybory prezydenckie stały się areną zaciekłej walki, a tymczasem Andrzej Duda miałby dostać prezent na miarę królów. Chodzi o kopię złotego Łańcucha Orderu Polskiego, który miał odróżniać króla – Wielkiego Mistrza – od innych posiadających to odznaczenie. Ten łańcuch to 24 emaliowane ogniwa przedstawiające naprzemiennie Orła Białego, Najświętszą Maryję Pannę i monogram maryjny, układając się w litery MARIA. Skradziony przez Rosjan, odzyskany i spoczywający dziś na Zamku Królewskim w Warszawie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Koronawirus. Polska ma pieniądze tylko na 3 miesiące! Przerażające słowa wicepremiera

- Należy przy tym podkreślić, że przywrócenie łańcucha przynależnego Wielkiemu Mistrzowi Orderu jest inicjatywą uzasadnioną zarówno względami historycznymi, jak i symbolicznymi – ocenia wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński w swojej odpowiedzi na pytanie Senatu. To właśnie głównie politycy PiS z tej izby chcą, by łańcuch przywrócić głowie państwa. Powstał nawet projekt ustawy, jednak nie ma w nim mowy, czy Andrzej Duda otrzymałby oryginał łańcucha, zwanego Klejnotem Rzeczypospolitej, czy też kopię.

ZOBACZ TAKŻE: Wyższy zasiłek dla bezrobotnych. Tyle rząd chce płacić osobom bez pracy

– Do kopii łańcucha potrzeba by kilograma złota, wartego ponad 200 tysięcy, ale to tylko początek kosztów - wyjaśnia na łamach „Rzeczpospolitej” Adam Orzechowski, specjalista od insygniów królewskich i autor ich rekonstrukcji i dodaje, że nawet oryginał nie obniżyłby kosztów „ukoronowania” Andrzeja Dudy, ponieważ z łańcucha zaginął brylantowy krzyż orderowy. – Do jego wykonania potrzeba by ośmiu dwukaratowych brylantów po 160 tysięcy złotych za sztukę oraz cztery 3,5-karatowe po minimum 300 tysięcy złotych za sztukę. Trudno obliczyć, ile diamentów potrzeba by do wyłożenia orła, co najmniej 10 karatów. Mówimy o wielomilionowym wydatku.

Express Biedrzyckiej - Riad Haidar

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zgadza się z tymi doniesieniami. Przede wszystkim zaznacza, że koszt wykonania tego typu akcesoriów dla celów urzędniczych nie przekracza kilkuset złotych.

- Minister kultury i dziedzictwa  narodowego w swojej - standardowej w takie sytuacji i opartej na rekomendacjach ekspertów - opinii stwierdził, że nadawanie orderów i odznaczeń jest wyłączną kompetencją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i inicjatywa ta powinna być w pierwszej kolejności  skonsultowana z Kancelarią Prezydenta RP. Stwierdził również fakt, że inicjatywa ma swoje historyczne i symboliczne uzasadnienie. Zwrócił przy tym uwagę, że ewentualne projekty wykonawcze powinny pozostawać w zgodzie z przepisami dotyczącymi symboli państwowych projektowanymi w ramach ustawy o symbolach państwowych. - Czytamy w oficjalnym komunikacie resortu. Jak zaznaczono "Minister – poproszony o to – przedstawił wyłącznie standardową w takiej sytuacji, opartą na konsultacji z ekspertami i obowiązującym stanie prawnym, opinię. Nie wyrażał ani poparcia, ani jego braku dla projektu senatorów."

Najnowsze