Jak poinformowała wyborcza.pl, głównym źródłem utrzymania książęcej pary są pieniądze od ojca Williama – Karola, który jako najstarszy syn panującego monarchy jest księciem Kornwalii. Należą do niego ziemie o łącznej powierzchni ponad 500 km kw., czyli 0,2 proc. obszaru całej Wielkiej Brytanii. Część zysków, które z nich czerpie, przeznacza co roku na potrzeby dzieci. Dokładna kwota, którą im przekazuje, jest jednak bardzo trudna do ustalenia, gdyż w sprawozdaniach finansowych zakwalifikowana jest ona do kategorii „inne" wraz z pozostałymi, trudnymi do nazwania wydatkami. W ubiegłym roku przy tej pozycji odnotowano sumę, wynoszącą ponad 3,5 mln funtów.
Sprawdź także: Majątek Kate i Williama. Ile milionów na koncie ma książęca para?
Niektóre wydatki Kate i Williama, m.in. te na oficjalne podróże, pokrywa królowa Elżbieta II z Sovereing Grant, czyli świadczenia otrzymywanego z państwowego skarbca. Od listopada 2016 r. wynosi ono 25 proc. dochodów z posiadłości koronnych – Crown Estate. Zostało wtedy podniesione z 15 proc. na najbliższe 10 lat, ze względu na konieczność wyremontowania pałacu Buckingham.
Czytaj też: Wizyta księcia Williama i księżnej Kate w Polsce. Ile będzie kosztować przyjęcie pary książęcej?
Do posiadłości koronnych należą m.in. zamki, centra handlowe i inne nieruchomości, w tym kilka na ekskluzywnej londyńskiej ulicy Regent Street, a także rozległe lasy, parki i pola uprawne oraz znaczna część brytyjskiego wybrzeża. Jak podaje wyborcza.pl, tylko od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r. przyniosły one blisko 329 mln funtów zysku. 82 mln funtów z tej kwoty otrzyma królowa, zaś reszta trafi do skarbu państwa.
Zobacz również: Praca dla królowej brytyjskiej. Można zarobić 115 tys. zł rocznie
Budżet księcia Williama powiększył się o dodatkowe 10 mln funtów z chwilą ukończenia 30. roku życia. Pieniądze, które wtedy otrzymał, to spadek po matce – księżnej Dianie. Wcześniej znajdowały się one na specjalnym funduszu powierniczym. Poza gotówką, William odziedziczył także klejnoty, suknie i dokumenty m.in. rękopis tekstu piosenki Eltona Johna „Candle in the Wind".
Źródło: Superbiz.pl, wyborcza.pl