Gdzie wyłączą prąd w Warszawie? Znamy daty i lokalizacje

i

Autor: Pixabay Gdzie wyłączą prąd w Warszawie? Znamy daty i lokalizacje

Domowy budżet

Tani prąd 2024. Ile zapłacą gospodarstwa domowe za prąd?

W 2024 roku zamrożona cena energii dla gospodarstw domowych obejmuje również te, które mają zawarte umowy o dostawę prądu z gwarancją stałej ceny.

Spis treści

  1. Jakie limity obowiązują w 2024?
  2. Co z opłatami dystrybucyjnymi?
  3. Ceny energii ponad limit

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych i energii elektrycznej w związku z sytuacją na rynku tych paliw i energii, która została uchwalona 15 grudnia 2023 roku, przewiduje, że "w przypadku gospodarstw domowych, które zawarły z podmiotem zobowiązanym umowę o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, w której cena energii elektrycznej została ustalona w kwocie nie wyższej niż 412 zł za MWh netto, stosuje się tę cenę".

Oznacza to, że gospodarstwa domowe, które mają zawarte umowy z gwarancją stałej ceny, na poziomie nie wyższym niż 412 zł za MWh netto, będą mogły korzystać z zamrożonych cen energii, niezależnie od poziomu zużycia.

Jakie limity obowiązują w 2024?

Zgodnie z ustawą, limit zużycia, do którego obowiązuje zamrożona cena, wynosi 6/12 (pięćdziesiąt procent) dotychczasowego limitu, ponieważ zamrożenie cen prądu obowiązuje przez pierwszą połowę roku od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku. Ustawa utrzymuje ceny stosowane w 2023, które w rzeczywistości są cenami z taryf obowiązujących w 2022 r.

Limity zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2024 roku wynoszą odpowiednio:

  • 1,5 MWh albo 2 MWh – w szczególności dla prowadzących, w dniu wejścia w życie ustawy, gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej oraz w przypadku odbiorcy uprawnionego posiadającego, w dniu wejścia w życie ustawy, Kartę Dużej Rodziny jako rodzic rodziny wielodzietnej;
  • 1,8 MWh – w szczególności w przypadku odbiorcy uprawnionego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, posiadającego przewidziane prawem orzeczenie lub zamieszkującego wspólnie z osobą posiadającą orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Co z opłatami dystrybucyjnymi?

W zakresie stawek za usługi dystrybucyjne ustawa przewiduje utrzymanie ochrony odbiorców w gospodarstwach domowych do poziomów zużycia wskazanych powyżej. 

Oznacza to, że odbiorcy w gospodarstwach domowych, którzy nie przekroczą tych limitów, będą płacić za usługi dystrybucyjne w wysokości ustalonej w taryfach operatorów dystrybucyjnych.

Ceny energii ponad limit

W przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych przekraczających w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. ustalone limity, ustawa przewiduje utrzymanie na dotychczasowym poziomie ceny maksymalnej 693 zł/MWh.

Oznacza to, że odbiorcy ci będą płacić za usługi dystrybucyjne w wysokości ustalonej w taryfach operatorów dystrybucyjnych, a za energię elektryczną w wysokości 693 zł/MWh.

W uzasadnieniu do ustawy zapisano, że celem utrzymania ceny maksymalnej jest wsparcie w szczególności odbiorców wykorzystujących energię elektryczną do ogrzewania (m.in. z użyciem pomp ciepła).

Rozwiązanie to będzie zatem wspierać osoby, które decydują się na ogrzewanie domów w przyjazny środowisku sposób i zachęcać do inwestycji w odnawialne źródła energii w przyszłości.

QUIZ PRL. Lubisz seriale z PRL-u? Pamiętasz Czarne Chmury?
Pytanie 1 z 12
Kultowy serial z gatunku "płaszcza i szpady" zadebiutował na ekranie?
QUIZ PRL. Jak dobrze znasz kultowy serial PRL-u Czarne chmury?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze