Skład węgla

i

Autor: Archiwum

Co się dzieje?

Tani węgiel czeka na Polaków! Chętnych na zakup brakuje

2023-07-21 3:25

O ile, w ubiegłym roku mieliśmy chwilową panikę na rynku węgla i przejściowe kłopoty z zakupem tego surowca, to tego lata można się bez kolejek zaopatrzyć w opał. W składach węgla jest jego nadmiar, a ceny też pozytywnie zaskakują. Po ile za tonę czarnego złota?

1,5 ton węgla z importu zalega na hałdach

Jak podaje Agencja Rozwoju Przemysłu, wartość indeksu węgla dla energetyki wyniosła w maju br. 716,43 za tonę (w ujęciu jakościowym 33,64 zł za gigadżul wytworzonej z węgla energii), wobec 705,49 za tonę w kwietniu br. (w ujęciu jakościowym 33,21 zł za gigadżul). W porównaniu z majem 2022 r. wartość indeksu była wyższa o 114 proc.

Indeks węgla dla ciepłownictwa osiągnął w maju br. wartość 1032,60 zł za tonę (w ujęciu jakościowym 42,08 zł za gigadżul) wobec 1072,31 zł za tonę w kwietniu (w ujęciu jakościowym 43,57 zł za gigadżul) - to 137,8 proc. więcej niż w maju 2022 r.

Na składach Węglokoksu zalega ponad 1,5 mln ton węgla. I nie ma chętnych, aby go kupić. Węgiel pochodzi z importu. Najwięcej węgla Węglokoks sprowadził z RPA (blisko 1,2 mln ton), Kolumbii (niespełna 700 tys. ton) i Kazachstanu (356 tys. ton). Mniejsze ilości zaimportowano z Australii i Indonezji (po 65 tys. ton), Botswany (60 tys. ton) i Mozambiku (30 tys. ton).

PGG przygotowało promocje dla klientów

Jak informuje money.pl,  Polska Grupa Górnicza (PGG)  zapewnia, że w tym roku zużycie surowca w Polsce będzie niższe niż średnia z ubiegłych lat. Wszystko przez cieplejszą zimę i zapobiegliwość klientów, którzy w obliczu kryzysu energetycznego zgromadzili pokaźne zapasy.

- Szacuje się, że w 2023 r. prawie 5 mln ton węgla zapewni górnictwo krajowe, z czego ok. 3 mln ton dostarczą kopalnie PGG. Pozostałe 2 mln będą pochodziły z importu. - Nie ma zatem ryzyka niedoboru węgla na krajowym rynku w sezonie grzewczym 2023/2024 - zapewnia wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, cytowany przez money.pl.

Według portalu, w ostatnim czasie PGG rozpoczęła nawet kampanię sprzedażową, chcąc zachęcić klientów do przyspieszenia zakupów. Od drugiej połowy czerwca cena węgla opałowego u kwalifikowanych dostawców jest taka sama jak w sklepie internetowym.

"Oznacza to, że odbiorca nie płaci za transport węgla z kopalni do składu. Tak będzie w całej Polsce do końca lipca. Ponadto do końca czerwca trwa akcja, w ramach której klienci mogą kupić od PGG dwie równe partie węgla, gdzie druga partia jest tańsza od pierwszej. Ceny zaczynaj się od 1100 złotych za tonę" informuje portal.

Sonda
Będziesz kupować węgiel długo przed zimą?
Pieniądze to nie wszystko Waldemar Buda
Najnowsze