Chwilówki

i

Autor: 123rf Zdjęcie ilustracyjne

Tarcza Antykryzysowa: Jak skorzystać z mikropożyczki?

2020-05-14 10:47

Mikropożyczka jest dostępna dla mikrofirm, zatrudniających do 10 osób. To jedno z narzędzi Tarczy Antykryzysowej, które pozwoli wielu firmom przetrwać ten trudny czas.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ramach tarczy antykryzysowej udzielono już prawie 436,5 tys. pożyczek dla mikroprzedsiębiorców na łączną kwotę ok. 2,17 mld zł.

- Projektując przepisy skupialiśmy się przede wszystkim na skutecznej pomocy przedsiębiorcom, a nie nad uciążliwymi procedurami, które mają na celu ich kontrolę – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.

ZOBACZ TEŻ: "Przeniesienie biznesu do internetu sposobem na przetrwanie". Rząd, OLX i Allegro zachęcają firmy do cyfryzacji

Jednorazowy zastrzyk gotówki pozwala pokryć bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej np. podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu. Co ważne, na wniosek przedsiębiorcy można umorzyć pożyczkę i odsetki. Jest jeden warunek: mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Pożyczka przysługuje także samozatrudnionym.

ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa

- Cele pożyczki zostały określone w ustawie: środki mają pokryć bieżące koszty działalności gospodarczej. Zatem żadne wydatki nie będą kwestionowane, o ile przedsiębiorca wykaże, że są to wydatki związane z prowadzoną przez niego bieżącą działalnością gospodarczą. Dlatego istotne jest, aby przedsiębiorca miał zachowane rachunki z wydatków w razie kontroli - informuje resort.

ZOBACZ TEŻ: Pit 2020. Jaka kara za zwłokę przy rozliczaniu?

Jaka odpowiedzialność ciąży na pożyczkobiorcy? Obecnie trzeba złożyć jedno oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o prowadzeniu działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Jest to oświadczenie składane wraz z wnioskiem o umorzenie pożyczki i dotyczy ono stanu faktycznego, a nie deklaracji lub zobowiązania. Jeżeli pieniądze zostaną przeznaczone na inne cele, na przedsiębiorcy ciąży odpowiedzialność cywilna.

Salony kosmetyczne i fryzjerskie czekały na decyzję rządu w napięciu. Jak radzą sobie w trudnych czasach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze