Posłowie przyjęli całość ustawy większością 228 głosów, przeciwko było 189 posłów, a 38 wstrzymało się od głosu. Wśród poprawek jakie rekomendowała Komisja Finansów Publicznych i które przegłosowali posłowie znalazły się między innymi przedłużania kadencji w zarządach fundacji i stowarzyszeń czy zmiany w ustroju sądów powszechnych. Komisja zaproponowała, by sędziowie w stanie spoczynku mogli pełnić na przykład funkcję wizytatorów w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wśród zapisów jakie mają wspomóc przedsiębiorców i gospodarkę znajdziemy dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych, ułatwienia w realizacji zamówień publicznych, pakiet osłonowy dla samorządów, ochrona przed przejęciem spółek przez podmioty spoza Unii Europejskiej, ułatwienie dostępu do wakacji kredytowych oraz dostosowanie rynku pracy do wyzwań COVID-19.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Gry, które pozwalały przetrwać pandemię
Przyjęto również zmiany w zasiłku opiekuńczym, będzie on wypłacany do 28 czerwca. W ustawie przyjęto również możliwość wydłużenie przyznawania świadczenia, taką decyzję będzie mogła podjąć Rada Ministrów.
Czytaj też: Wakacje kredytowe. Banki ujednolicają kryteria
Z punktu widzenia pracownika najważniejszym zapisem wydaje się ten dotyczący zasad przyznawania zaległego urlopu. W myśl ustawy to pracodawca będzie decydował kiedy na niego wysłać swojego podwładnego. Przepis ten ma ułatwić firmą działalność w czasie pandemii i zminimalizować ryzyko, że w jednym czasie duża część załogi będzie na urlopie przez co zakład nie będzie mógł funkcjonować normalnie. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj