Pieniądze

i

Autor: Jakub Chonchera

Tarcza Antykryzysowa. Pytania i odpowiedzi: Przepisy skarbowe

2020-04-22 19:45

Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa z powodu narodowej kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa musiały mocno ograniczyć swoją działalność. To wygenerowało ogromne straty, których konsekwencje jeszcze długo będą dawać się we znaki właścicielom firm i ich pracownikom. Tarcza antykryzysowa, którą rząd stworzył, by pomóc przedsiębiorcom m.in. zachować płynność finansową i miejsca pracy, to wiele szczegółowych rozwiązań. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania dotyczące form rządowego wsparcia.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Słyszałem o zmianie polegającej na możliwości odliczenia od dochodów kosztów kwalifikowanych przy działalności badawczo-rozwojowej już w trakcie roku w zaliczkach na podatek dochodowy. Obowiązujące przepisy pozwalają odliczyć koszty kwalifikowane w zeznaniu rocznym. Czy to prawda?

W tej chwili obowiązują nowe, korzystniejsze przepisy. Zmiana umożliwia skorzystanie z preferencyjnej 5-proc. stawki podatkowej już w rozliczanych w trakcie roku zaliczkach na podatek, a nie dopiero w rocznym zeznaniu. W ten sposób można rozliczać dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19. Korzystanie z tego rozwiązania jest możliwe również, gdy podatnik nie posiada jeszcze kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. W takiej sytuacji w ciągu 6 miesięcy od zastosowania stawki 5-proc. musi jednak złożyć wniosek o uzyskanie takiego prawa do właściwego organu.
 Jestem małym przedsiębiorcą, co mi daje brak obowiązku przekazywania informacji i zawiadomień (w tym informacji MDR-3)?

Jak długo mogę wstrzymywać się z tymi informacjami? Czy ten okres może być przedłużony, jeśli sytuacja się nie zmieni? Jeśli osoba pytająca nie dokonuje optymalizacji w oparciu o schemat podatkowy, to informacji MDR-3 nie musi składać. Podmioty zobowiązane mają za to więcej czasu na złożenie MDR-3. Pierwotny termin przypadał 31 marca, ale został wydłużony do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 r.

ZOBACZ TEŻ: Oszustwa na „koronawirusa”: Na to uważaj!

Słyszałem o zmianach w zawieszeniu biegu terminów procesowych, czy to stanowi przeszkodę do uzyskania przez podatnika decyzji ulgowej?

Nie stanowi to przeszkody. W okresie zawieszenia biegu terminów procesowych urzędy skarbowe mogą oczywiście wydawać decyzje dotyczące przyznania ulgi w spłacie zobowiązania na wniosek podatnika.

Czy zawieszenie biegu terminów procesowych oznacza, że strona lub kontrolowany nie będą mogli dokonać żadnych czynności procesowych?

Zawieszenie biegu terminów procesowych nie pozbawia strony i kontrolowanego prawa do dokonania czynności procesowej

Słyszałem o odliczeniu straty wstecz, na czym to polega?

Ta zmiana pozwala szybciej odliczyć stratę poniesioną w tym roku z działalności gospodarczej z powodu COVID-19. Stratę z 2020 r. będzie można odliczyć od dochodu/przychodu z 2019 r. poprzez korektę zeznania złożonego za 2019 r. W wielu przypadkach będzie to bardzo korzystna forma rozliczenia, gdyż stratę poniesioną w tym roku będzie można skompensować dochodem osiągniętym w poprzednim roku. W efekcie może się okazać, że nastąpiła nadpłata podatku i urząd skarbowy dokona jej zwrotu.

Których podmiotów dotyczy wydłużenie terminu złożenia informacji o cenach transferowych (TPR)?

Deklaracja TPR dotyczy polskich podmiotów, które są częścią grup kapitałowych o krajowym i międzynarodowym zasięgu. Właśnie takie firmy są zobowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych. Termin na złożenie deklaracji TP-R został przedłużony do 30 września.

Czy skarbówka przewidziała jakieś udogodnienia dla przedsiębiorców, którzy szczególnie pomagają społeczeństwu, np. szyją maseczki, i lekarzom w tej trudnej sytuacji?

Tak, to m.in. zerowa stawka VAT, która obecnie obowiązuje w przypadku darowizn produktów przekazanych na walkę z koronawirusem. Dotyczy to m.in. wyrobów medycznych i produktów leczniczych, takich jak środki dezynfekujące, maseczki i kombinezony ochronne. Krajowa Administracja Skarbowa uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na zwolnienie z cła i VAT sprzętu ochronnego i medycznego przywożonego do Polski. Oznacza to, że organizacje rządowe, fundacje i inne uprawnione podmioty, które sprowadzają np. z Chin sprzęt i darują go polskim szpitalom, będą zwolnione z zapłaty tych danin.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Polsce: Darmowe gry na czas kwarantanny

Jakie branże otrzymają pomoc podatkową?

Jeśli chodzi o kwestie związane z odroczeniem terminu, rozłożeniem na raty czy nawet umorzeniem należności podatkowej, to mogą na to liczyć firmy, które ucierpiały na obecnych ograniczeniach. Czyli np. ich dochody znacząco spadły, gdyż nie mogą tak jak wcześniej prowadzić swoich biznesów. W takiej sytuacji mogą wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o ulgę w spłacie podatków. Przy czym każdy taki wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Natomiast każdy przedsiębiorca może skorzystać np. z przesunięcia terminu rozliczenia rocznego CIT-8 czy dłuższego czasu na złożenie deklaracji PIT za 2019 r.

Czy to prawda, że bez względu na wielkość i formę prowadzonej działalności gospodarczej każdy przedsiębiorca będzie mógł przesunąć w czasie należności publiczno-prawne (PIT, CIT, VAT, ZUS) bez dodatkowych opłat prolongacyjnych?

Opłatę prolongacyjną obniżyliśmy do zera. I nie ma tu żadnego rozgraniczenia pomiędzy firmami małymi i czy dużymi. Nie jest też istotne, czy firma płaci PIT, czy CIT. Oczywiście ta preferencja kierowana jest do przedsiębiorców, którzy mają kłopoty w związku z obecną sytuacją epidemiczną

ZOBACZ TEŻ: „Wakacje kredytowe”: Jak zawiesić spłatę rat kredytu

Czy został wydłużony termin złożenia zawiadomienia o dokonaniu zapłaty na konto spoza wykazu (tzw. White lista)?

Tak. Termin ten został wydłużony do 14 dni. Dotyczy to podatników dokonujących płatności w kwocie powyżej 15 000 zł.

Czy to prawda, że skarbówka wprowadziła elektroniczny żal?

Tak. W związku z trudną sytuacją związaną z koronawirusem i ograniczeniami w bezpośredniej obsłudze w urzędach skarbowych umożliwiliśmy złożenie czynnego żalu przez internet za pośrednictwem e-PUAP. Niebawem będzie to można zrobić także za pośrednictwem Portalu Podatkowego. Istotne jest, aby zawiadomienie zostało opatrzone podpisem identyfikującym osobę składającą czynny żal. Może to być kwalifikowany podpis elektroniczny, tzw. profil zaufany albo tradycyjny podpis osobisty (wówczas składamy pismo w postaci skanu).

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową.

Super Raport 20 IV (goście: Radosław Sikorski, Paweł Borys)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze