Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.
Czy umorzone składki ZUS będę mógł odliczyć od dochodu, a zdrowotną od podatku?
Podstawę prawną stanowi Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568). W świetle tych przepisów (m.in. art. 31zo i art. 31zs powołanej ustawy), jeżeli przedsiębiorca skorzysta z umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, to składki te zapłaci za niego państwo.
Przedsiębiorcy mogą rozliczyć w podatku dochodowym zgodnie z przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych składki określone w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli zostały zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Podobnie od podatku mogą być odliczone składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w Ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, opłacone w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami tej ustawy. Oznacza to, że odliczeniu w podatku dochodowym podlegają tylko te wymienione wyżej składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które przedsiębiorca sam zapłacił w roku podatkowym. Tym samym przy obliczaniu podatku dochodowego nie mogą być uwzględnione składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, od opłacenia których podatnik został zwolniony.
ZOBACZ TEŻ: Oszustwa na „koronawirusa”: Na to uważaj!
Czy umorzone składki na ubezpieczenie społeczne mogą być potraktowane jako opłacone i można je odliczyć od przychodu?
Podstawę prawną stanowi Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568). W świetle tych przepisów (m.in. art. 31zo i art. 31zs powołanej Ustawy), jeżeli przedsiębiorca skorzysta z umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, to składki te zapłaci za niego państwo.
Przedsiębiorcy mogą rozliczyć w podatku dochodowym zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych składki określone w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli zostały zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Podobnie od podatku mogą być odliczone składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w Ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, opłacone w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami tej ustawy. Oznacza to, że odliczeniu w podatku dochodowym podlegają tylko te wymienione wyżej składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które przedsiębiorca sam zapłacił w roku podatkowym. Tym samym przy obliczaniu podatku dochodowego nie mogą być uwzględnione składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, od opłacenia których podatnik został zwolniony.
ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Polsce: Darmowe gry na czas kwarantanny
Czy jeśli mam dotacje z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności, to nie wyklucza możliwości skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS?
ZUS informuje, że osoba, która korzysta z ulgi na start, nie może skorzystać ze zwolnienia w ZUS przewidzianego w ramach tarczy antykryzysowej. Inaczej jest w przypadku tych, którzy korzystają z małego ZUS. Tacy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z płacenia składek ZUS.
Jestem zatrudniony na umowę zlecenie. Czy po zwolnieniu z pracy mogę sam zawnioskować o świadczenie postojowe?
Nie. O świadczenie postojowe w przypadku umowy zlecenia występuje zleceniodawca. Zleceniobiorca nie może tego zrobić, nie będąc stroną obowiązującej umowy
ZOBACZ TEŻ: „Wakacje kredytowe”: Jak zawiesić spłatę rat kredytu
Od poniedziałku do środy wraz z Super Expressem specjalne dodatki "120 pytań i odpowiedzi do Tarczy Antykryzysowej", w których odpowiadamy na pytania przedsiębiorców, dotyczące rządowego wsparcia