Tarcza branżowa dla sektora targów i kongresów

2020-10-30 7:42 -ag
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Autor: MTP Międzynarodowe Targi Poznańskie

Polskie firmy, w tym branża targowa, dostały już blisko 150 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej. Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów jest też na liście sektorów, dla których pomoc przewiduje tzw. tarcza branżowa – mówił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Szef MRPiT, wraz z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym i wiceminister Olgą Semeniuk, przeprowadził dziś konsultacje z branżą targową.

Koronawirus uderza w światową, ale i polską gospodarkę. W ogromnych tarapatach jest wiele branż: gastronomiczna, beauty, hotelarska, ale i targowo-konferencyjna. I właśnie nad pomocą tej drugiej toczą się dyskusje. Szef MRPiT, wraz z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym i wiceminister Olgą Semeniuk, przeprowadził konsultacje z branżą targową.

– Naszym zadaniem, jako MRPiT, jest pomoc polskim przedsiębiorcom. Wsparcie zaoferowane wiosną w postaci tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej opiewa, na ogromne kwoty, jak dotąd, prawie 150 mld zł. W planach mamy już kolejne formy wsparcia – działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów (PKD 82.30.Z) jest na liście sektorów, dla których  pomoc przewidziana jest w tarczy branżowej, którą obecnie zajmuje się Sejm – zaznaczył podczas spotkania wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

– Branża targowa jest oknem wystawowym polskiej gospodarki na świat. W większości reprezentuje polski kapitał. Bierzemy to pod uwagę, analizując Państwa postulaty – zwrócił się wicepremier do przedstawicieli branży targowej.

Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy dodał: – Dostrzegamy fakt, że branża targowa może być fundamentalnym narzędziem do budowy polskiej gospodarki w tych ciężkich czasach. Zaś wiceminister Olga Semeniuk wskazała: – Planując wsparcie dla polskich przedsiębiorstw, w które uderzyła pandemia Covid-19, musimy skupić się na rozwiązaniach, które uwzględnią perspektywę najbliższych miesięcy i lat.    

Jak podaje MRPiT w spotkaniu z przedstawicielami branży targowej uczestniczyli: Tomasz Kobierski, Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, Beata Kozyra - Prezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego, Andrzej Mochoń - Prezes Zarządu Targi Kielce, Grażyna Grabowska - Prezes Zarządu Targi w Krakowie, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego, Urszula Potęga - Prezes MT Targi Polska, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Organizatorów Targów, Tomasz Szypuła Prezes Ptak Warsaw Expo, Jerzy Romański Wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Targowej, Paula Fanderowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Konferencji i Kongresów w Polsce.

Ze względu na sytuację przedsiębiorstw z branży targowej, spowodowaną przez pandemię Covid-19, mogły one dotychczas skorzystać z szeregu form państwowej pomocy. Rozwiązania pomocowe zawierały kolejne ustawy z pakietu tarczy antykryzysowej, a także tarcza finansowa PFR; ostatnią formą wsparcia jest tarcza turystyczna (tzw. tarcza 5.0). Są to:

·        wsparcie dla osób samozatrudnionych w postaci możliwości wykorzystania części kosztów prowadzenia działalności  gospodarczej w przypadku spadku obrotów;

·        niskooprocentowane pożyczki dla mikro przedsiębiorców;

·        świadczenie postojowe;

·        dodatkowego, jednorazowe świadczenie postojowe;

·        zwolnienie ze składek ZUS (marzec, kwiecień, maj);

·        zwolnieniu ze składek ZUS (lipiec – wrzesień 2020);

·        Tarcza PFR;

·        Tarcza ARP (leasing operacyjny na zakup maszyn i urządzeń, pożyczka obrotowa na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym, pożyczka obrotowa finansująca wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP).

W Zgierzu powstała pierwsza w Polsce restauracja samochodowa!
Najnowsze