Pieniądze

i

Autor: pixabay

Tarcza Finansowa. Ostatnie dni, aby skorzystać ze wsparcia

2020-07-29 14:57

Jeszcze tylko do końca lipca przedsiębiorcy mogą składać wnioski o przyznanie częściowo bezzwrotnej subwencji w ramach tarczy finansowej od Polskiego Funduszu Rozwoju. Jest to program pomocy firmom, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa, z rozwiązania mogą skorzystać przede wszystkim mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Nieco inne rozwiązania proponowane są dużym firmom. Do tej pory w ramach tarczy finansowej wypłacono blisko 58,5 mld zł.

Według informacji na dzień 21 lipca z pomocy w ramach tarczy finansowej wypłacono ponad 58 mld złotych dla 328 przedsiębiorstw. Polski Fundusz Rozwoju podał również, że łączna liczba pracowników zatrudnionych w tych firmach to ponad 3 mln osób. W sumie na wypłaty częściowo bezzwrotnych subwencji przeznaczonych jest 100 mld złotych.

Czytaj również: Przestępcy wzięli na cel przedsiębiorców. Dostałeś takie pismo?

Jakie wsparcie może uzyskać przedsiębiorca w ramach tarczy finansowej od PFR?

Mikrofirmy (zatrudniające od 1 do 9 pracowników)

- finansowanie w postaci prostych subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków,

- maksymalna kwota  wynosi 324 tys. złotych na okres 3 lat,

- środki bezzwrotne wynoszą nawet 75 proc. subwencji po 12 miesiącach (pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania zatrudnienia). W przypadku zwolnień pracodawca będzie musiał zwrócić odpowiednio wyższą kwotę subwencji. Przykładowo, zwolnienie 10 proc. załogi, spowoduje zwiększenie kwoty zwrotnej subwencji również o 10 proc.

Kwota subwencji finansowej będzie uzależniona od liczby pracowników i odnotowanych spadków w obrotach. Przykładowo, przedsiębiorca zatrudniający jednego pracownika, i którego obroty w wyniku pandemii spadły o 25 - 50 proc. będzie mógł liczyć na subwencję w wysokości 12 tys. złotych. Bazowa kwota wparcia w przypadku spadku obrotów na poziomie 50 - 75 proc. i przy jednym zatrudnionym wyniesie 24 tys. złotych, a powyżej 75 proc. będzie to 36 tys. złotych. Kwota subwencji będzie rosła proporcjonalnie wraz z większą liczbą pracowników. Przy dwóch zatrudnionych i spadku obrotów 25 proc. jej wysokość wyniesie 24 tys. złotych.

Sprawdź także: Budżet Polski na 2021 rok. Jakie są założenia?

Małe i Średnie Przedsiębiorstwa (firmy zatrudniające do 249 pracowników)

- finansowanie w postaci prostych subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków,                                                               

- maksymalna kwota  wynosi 3,5 mln złotych na okres 3 lat i stanowi ona 4 proc., 6 proc., lub 8 proc. sprzedaży rocznej w zależności od skali spadku sprzedaży,

- środki bezzwrotne wynoszą nawet 75 proc. subwencji po 12 miesiącach (pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania zatrudnienia).

Urzędnicy sprawdzą majątki rolników. Powszechny Spis Rolny 2020

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze