Tarcza Finansowa PFR. Czy trzeba spieszyć się ze złożeniem wniosku o wsparcie?

2020-05-18 0:00 Materiał Partnerski
Pieniądze
Autor: Zdjęcie poglądowe/Fz/Pixabay.com

Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju to skuteczna i konkretna pomoc dla polskich przedsiębiorców. Tylko w pierwszych 2 tygodniach składania wniosków ze wsparcia skorzystało ponad sto tysięcy firm. Czy zatem przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie złożyli wniosków mogą obawiać się, że na pomoc ich firmie zabraknie funduszy i do kiedy maksymalnie mogą złożyć dokumenty, aby skorzystać z programu pomocowego PFR?

Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników to program pomocowy działający w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej. Skierowany jest on do przedsiębiorców mających problemy z płynnością finansową. W sumie łączna kwota jaką przeznaczono na pomoc w ramach programu wynosi 100 mld złotych, z czego aż 75 miliardów za pośrednictwem wybranych banków trafi do mikro, małych i średnich firm w postaci subwencji finansowej. Maksymalna wysokość wypłaconej subwencji zależy od wielkości przedsiębiorstwa, spadku przychodów czy liczby zatrudnionych i może wynieść nawet 324 tys. zł w przypadku mikrofirm oraz 3,5 mln zł w przypadku małych i średnich firm.

Co ważnie, łączna kwota 100 mld złotych przeznaczona na wsparcie nie oznacza, że w przypadku jej przekroczenia część firm zostanie odesłanych z kwitkiem. Przygotowane są bowiem instrumenty, które pozwalają na zwiększenie puli pomocy, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jednak, jak powiedział wiceprezes PFR Bartosz Marczuk, według wstępnych wyliczeń  i szacunkowych modeli, środków powinno wystarczyć dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zmagają się z problemami.

- W tej chwili tarcza finansowa zaprojektowana jest w ten sposób, że wnioski można składać do końca lipca. Rada Ministrów może jednak przedłużyć czas działania tego programu. Należy również wyjaśnić pewne pojawiające się wśród przedsiębiorców wątpliwości o łączną kwotę przeznaczoną na wypłaty, który w tym przypadku wynosi 75 mld złotych. Tu Rada Ministrów również może zwiększyć jej wysokość. Biorąc jednak pod uwagę średnią kwotę pomocy wypłacaną przedsiębiorcom, która wynosi dla mikrofirm około 70 tys. złotych, a dla tych z sektora MŚP około 700 tys. złotych, to pieniędzy powinno wystarczyć – wyjaśnia Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

PFR
Autor: PFR
Najnowsze