Podwyżka cen gazu - rachunki grozy na 2024 rok

i

Autor: getty images Jeśli rząd nie zdecyduje się na zamrożenie cen gazu na 2024 rok, podobnie jak to już zrobił z cenami energii elektrycznej, gospodarstwa domowe czeka szok cenowy

Rachunki mocno w górę

Taryfy za domową energię poszybują. Prąd o 76%, gaz o 48%

2023-12-07 16:23

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski czterech dostawców energii, którzy chcą radykalnych podwyżek cen taryf. Niepokojący jest fakt, że zamrożenie cen energii obowiązuje tylko do końca 2023 r. Wnioski o radykalne podwyżki dla gospodarstw domowych złożyło czterech największych dostawców energii. Inflacja może wzrosnąć wraz z rachunkami.

Inflacja w gorę o 2% przy znacznej skali podwyżek za energię

Analitycy mBank Research prognozują wzrost inflacji, jeśli pesymistyczny scenariusz podwyżek za energię się spełni.

- Podobno taryfy na prąd i gaz opiewają odpowiednio na +76% oraz +48% (…) Gdyby to weszło w życie "na żywioł" (…) to inflacja CPI zostałaby natychmiastowo podbita o 2pp. - prognozuje mBank Research.

Którzy operatorzy energii chcą radykalnych podwyżek dla gospodarstw domowych?

Wnioski o podwyżki taryf dla gospodarstw domowych złożyli do Urzędu Regulacji Energetyki czterej operatorzy:

·         Stoen Operator

·         Energa Operator

·         Enea Operator  

·         Tauron Dystrybucja

Czy jest szansa na przedłużenie zamrożenia cen energii?

Jak już wspomniano, rządowe osłony przeciw podwyżkom cen energii obowiązują tylko do końca 2023 r. Formacje składające się na przyszły rząd zdają sobie sprawę, że radykalne podwyżki rachunków byłyby niezwykle uciążliwe dla społeczeństwa.

Poseł PO Andrzej Domański opowiada się za jakąś formą osłony przeciw podwyżkom rachunków za energię.

- Musimy podjąć działania, by wzrost cen energii nie był skokowy, nie był szokowy - podkreślił Andrzej Domański w Polsat News.

Pod koniec listopada przedstawiciele dotychczasowej opozycji złożyli w sejmie projekt zamrażający ceny prądu, gazu i ciepła, dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca.

Szacowany koszt przedłużenia osłon to 16,5 mld zł. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnej gwarancji, czy zamrożenie cen energii przejdzie pomyślnie przez sejm. Gdyby tak się stało, to najbliższa zima prawdopodobnie byłaby ostatnią z taką skalą państwowego wsparcia. Za rok skala podwyżek potencjalnie może zaskoczyć jeszcze bardziej.

Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

QUIZ PRL. Święta Bożego Narodzenia w czasach PRL-u. Sprawdź w tym quizie, co o nich wiesz

Pytanie 1 z 10
Sznurek, którym przewiązywano zawijane w papier prezenty zrobiony był:
Święta w PRL
Najnowsze