PIT

i

Autor: gettyimages

Zwrot podatku

Te kobiety na rozliczeniu PIT za 2022 mogą zyskać nawet kilka tys. zł! O kogo chodzi?

2023-03-03 3:48

Do 2 maja 2023 mamy czas na rozliczenie się z fiskusem za ubiegły rok. Na skutek wprowadzenia Polskiego Ładu i poprawki do prawa podatkowego, duża część podatników otrzyma zwrot nadpłaconego podatku. Na zastrzyk gotówki mogą liczyć m.in. emeryci czy renciści, a także niektóre kobiety otrzymujące w 2022 roku zasiłki macierzyńskie.

Rozliczenie podatku za 2022 rok

Rozliczenie podatku za 2022 rok jest wyjątkowe, ponieważ w ubiegłym roku wprowadzono kilka ważnych zmian. Obniżono z 17 proc. do 12 proc. niższą stawkę podatku PIT w skali podatkowej, dzięki czemu zmniejszono obciążenia podatkowe Wprowadzona została też kwota wolną od podatku w wysokości 30 000 złotych dla wszystkich podatników. Składając zeznanie podatkowe za 2022 rok, można zastosować nową 12-procentową stawkę do rozliczenia za cały rok, choć została ona wprowadzona od lipca. Dzięki temu spora część podatników otrzyma zwrot pieniędzy.

Kilka tysięcy zwrotu podatku dla matek

Nawet kilka tysięcy złotych zwrotu podatku dostaje część matek, które pobierały w 2022 roku zasiłek macierzyński - podało we wtorek Radio ZET. Wszystko z powodu zmian w podatkach, które weszły w życie w połowie ubiegłego roku, ale działają z mocą wsteczną od stycznia 2022. Zgodnie z tymi przepisami zwolnione z podatku dochodowego są m.in. m.in. kobiety do 26. roku życia, osoby, które już mają czwórkę dzieci lub wróciły z zagranicy.

ZUS, który wypłaca zasiłki macierzyńskie pobierał od matek matkom zaliczkę na PIT przez cały rok - chyba że złożyło się specjalne oświadczenie. Kto tego nie zrobił, to od ich świadczeń została odciągnięta spora kwota, którą w 2023 skarbówka zwraca. Stąd przypadki, w których niektórym matkom przysługuje teraz zwrot nawet kilku tysięcy złotych - wyjaśnia Radio ZET.

Sonda
Czy czekasz na zwrot podatku za 2022 rok?
Pieniądze to nie wszystko - Dawid Piekarz
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze