Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Emerytury w Polsce

Wypłaty emerytur z ZUS - grudzień 2022. Sprawdź wszystkie terminy

2022-12-19 12:58

Terminy wypłat emerytur 2022. Kiedy ZUS wypłaca emerytury? Emerytury, renty z dodatkami do tych świadczeń są wypłacane przez ZUS z góry w siedmiu terminach. Emeryci mogą liczyć na realizację przelewów 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Z łatwością można zauważyć, że w grudniu termin wypłaty przypada w Boże Narodzenie. Co w takiej sytuacji?

Emerytury w grudniu. Kiedy wypłata emerytur?

W grudniu 2022 roku termin wypłaty emerytur przypada w Boże Narodzenie. Czy oznacza to, że seniorzy będą bez pieniędzy na święta? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w takiej sytuacji, kiedy to dzień wypłaty świadczenia wypada w święto, to ZUS wypłaca pieniądze wcześniej. Zatem pieniądze wpłyną na konta seniorów najpóźniej w dniu 23 grudnia 2022 roku. Ale ZUS podkreśla, że wypłatę emerytur, które zwykle trafiają na konta seniorów 25 grudnia zacznie wypłacać przed świętami. 20 grudnia pieniądze trafią do listonoszy, a 22 będą na kontach bankowych seniorów. Dzięki temu seniorzy  otrzymają swoje pieniądze jeszcze przed świętami. Dotyczy to zarówno świadczeń przekazywanych przez listonosza, jak i tych, które trafiają na rachunki bankowe.

W Polsce emerytury pobiera około 6 mln osób. Najniższe świadczenie wynosi 1 gr, średnie 2,6 tys. zł, a najwyższe około 37 tys. zł miesięcznie. Jak widać, rozpiętość emerytur w Polsce jest bardzo wysoka. Sytuację ekonomiczną seniorów ma poprawić trzynasta i czternasta emerytura. W dobie rozpędzonej do granic inflacji dodatkowe świadczenia emeryckie znacznie zyskały na znaczeniu. Przypominamy, że inflacja w Polsce wynosi 17,4 proc. Prognozowana przez rząd waloryzacja świadczeń emerytalnych na 2022 rok wynosi 13,8 proc. 

Sonda
15. emerytura to dobry pomysł?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze