covid koronawirus test

i

Autor: Pixabay

Test na koronawirusa. Poda wyniki w 5 MINUT! Naukowcy opracowali nowe badanie

2020-10-15 15:48

Szybki test, który jest w stanie zidentyfikować powodującego COVID-19 koronawirusa w mniej niż pięć minut opracowali naukowcy z University of Oxford - informuje Reuters.

Metoda, określana przez autorów jako prosta, ekstremalnie szybka i ekonomiczna pozwala wykryć nienaruszone cząsteczki koronawirusa na podstawie ich charakterystycznych białek (antygenów).

Do badania wystarczy próbka pobrana bezpośrednio z gardła pacjenta z COVID-19, bez konieczności ekstrakcji genomu, oczyszczania lub amplifikacji wirusów. Test zaczyna się od szybkiego znakowania cząsteczek wirusa w próbce z użyciem krótkich fluorescencyjnych nici DNA. Do zbierania obrazów próbki, używany jest mikroskop, przy czym każdy obraz zawiera setki wirusów znakowanych fluorescencyjnie.

Oprogramowanie oparte o konwolucyjną sieć neuronową szybko i automatycznie identyfikuje wirusa obecnego w próbce, wykorzystując fakt, że różne typy wirusów są znakowane fluorescencyjnie w różny sposób, ze względu na różnice w chemicznych właściwościach ich powierzchni, wielkości i kształcie.

Naukowcy University of Oxford współpracowali ze specjalistami klinicznymi ze szpitala John Radcliffe Hospital w Oksfordzie, aby zweryfikować test na próbkach pacjentów z COVID-19, które zostały potwierdzone konwencjonalnymi metodami RT-PCR.

Jak poinformowali przedstawiciele Uniwersytetu, urządzenie testujące, które potrafiłoby wykryć wirusa SARS-CoV–2 i z dużą dokładnością odróżnić go od innych wirusów (na przykład grypy) ma powstać na początku roku 2021, a trafić do użytku sześć miesięcy później.

Metoda mogłaby znaleźć zastosowanie w masowych testach przeprowadzanych w firmach, na lotniskach, a nawet podczas imprez muzycznych. Tego rodzaju testy antygenowe, mniej dokładne od testów PCR, ale tańsze i szybsze, postrzegane są jako nadzieja na otwieranie gospodarek pomimo wciąż krążącego w populacji koronawirusa. 

SPRAWDŹ TAKŻE: Kim jest Ryszard Krauze? Biznesman miał zostać zatrzymany przez CBA

Najnowsze

Materiał reklamowy