meldunek

i

Autor: Andrzej Hulimka/REPORTER

Prawo

Koniec obowiązku meldunkowego w Polsce. Co w zamian?

2023-06-13 10:35

W Polsce panuje obowiązek meldunkowy. Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych chce wprowadzenia istotnych zmian w systemie ewidencjonowania ludności. Czym zostanie zastąpiony obowiązek meldunkowy?

Obowiązek meldunkowy. Co to takiego?

"Obowiązek meldunkowy to przepis bez sankcji, służący jedynie celom ewidencyjnym i potwierdzeniu faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała" - wyjaśnia Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych. Za brak zameldowania nie grożą żadne konsekwencje. Jak wskazuje OPOS, przepisy znacznie częściej posługują się pojęciem "miejsce zamieszkania" a nie "miejsce stałego pobytu" co stanowi problem w przypadku samorządów, które są zobowiązane do posługiwania się danymi meldunkowymi.

Czym różni się więc "miejsce zamieszkania" od "miejsca stałego pobytu" zgodnie z literą prawa? Definicje zgodne z literą prawa brzmią niemalże identycznie. W związku z tym pojawia się kolejna kwestia problematyczna dla samorządów. "Mieszkańcy płacą podatki podatki w miejscu zameldowania, a nie faktycznego zamieszkania a samorządy uzależniają udział w podatkach od liczby mieszkańców" - wyjaśnia organizacja cytowana przez portal Eska.pl.

Co zastąpi obowiązek meldunkowy? Organizacja ma swoje propozycje

Portal Samorządowy przytacza propozycje zmian Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych w zakresie obowiązku meldunkowego oraz systemu ewidencji ludności. Są to m.in.:

  • zastąpienie obowiązku meldunkowego obowiązkiem rejestracji miejsca zamieszkania obywatela
  • zarejestrowanie miejsca zamieszkania obywatela powinno oznaczać faktyczny pobyt, zamieszkiwanie obywatela w lokalu w danej miejscowości, członkostwo we wspólnocie samorządowej oraz musi być równoznaczne z podawanym adresem do korespondencji
  • utożsamić pojęcie osoby stale zamieszkującej w danej miejscowości z obowiązkiem rejestracji miejsca zamieszkania obywatela, a tym samym ustanowić ewidencję ludności z realną ilością mieszkańców danej gminy,
  • uzależnić chęć płacenia podatku przez obywatela w organie podatkowym od zarejestrowanego miejsca zamieszkiwania w organie gminy
  • powiązać rejestr mieszkańców (rejestr PESEL) organu gminy z rejestrem płatników organów podatkowych (możliwość aktualizowania danych dotyczących zamieszkania przez organy podatkowe)
  • ujednolicić przepisy prawa z innych obszarów, tak aby kwestie z nich wynikające były uzależnione od zarejestrowanego pobytu.
Sonda
Czy jesteś zameldowany/a w miejscu zamieszkania?
Pieniądze to nie wszystko - Jadwiga Emilewicz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze