Frank szwajcarski

i

Autor: Shutterstock

To koniec problemu frankowiczów? KNF proponuje przełomowe rozwiązanie

2020-12-09 8:08

To może być koniec ciągnącego się od wielu lat problemu frankowiczów. KNF chce, żeby banki wreszcie zaczęły znajdować sensowne porozumienie z klientami i proponować im atrakcyjne warunki ugód.

To doskonała wiadomość dla frankowiczów. KNF przedstawiła wreszcie propozycję rozwiązania problemu osób, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. Komisja tłumaczy, jak sektor bankowy może wreszcie uporać się z problemem, który istnieje od wielu lat. Chodzi o propozycje pozasądowych ugód. 

- My w KNF mamy pewną wizję, jak można by do tego tematu podejść. Najważniejsze jest, aby z uwagi na narosłe wokół tego tematu oczekiwania można było zaprezentować koncepcję, wokół której daje się zbudować możliwe szeroki konsensus - powiedział cytowany przez Money.pl przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski

Liczba pozwów składanych w ostatnich miesiącach przez frankowiczów wzrosła nawet czterokrotnie. Przyrost jest lawinowy i nie ma szans na ich szybkie rozwiązanie. Sąd Okręgowy w Gdańsku do września 2019 r. prowadził 284 spraw frankowych. Do września 2020 r. ich liczba wzrosła do 1203. Warszawa - 10 243 spraw, przy czym warto zaznaczyć, że w całym 2019 r. było ich 4634.

Według KNF banki powinny poszukiwać rozwiązań, które uwzględniają interesy klientów, którzy w podobnym okresie zaciągali kredyty w krajowej walucie, tak by ci, nie czuli się poszkodowani. KNF mówi wprost: trzeba zatrzymać rosnące antagonizmy między bankami i klientami. Chodzi o rozwiązywanie problemów na ścieżce pozasądowej.ZOBACZ TEŻ:  Frankowicze w czasie pandemii masowo składają pozwy. Sądy czeka paraliż?

Express Biedrzyckiej - Gość: Adam Bielan: Pomoc dla frankowiczów nie była obietnicą

- Dlatego też uważam, że rozwiązanie, które zakładałoby zaoferowanie przez banki klientom np. dobrowolnej możliwości zawierania porozumień, na mocy której klient rozliczałby się z bankiem tak, jak gdyby jego kredyt od początku był kredytem złotowym oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę, jest rozwiązaniem najbardziej spójnym  - powiedział Jastrzębski.

KNF rozpoczęło w tej sprawie rozmowy z UOKIK. Efektem ma być stabilność porozumień między bankami i klientami. - Wydaje się, że koncepcja kredytu złotowego na LIBOR już przestała być głównym czynnikiem spędzającym sen z powiek bankowcom - powiedział Jastrzębski.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki