To koniec zasiłku opiekuńczego. ZUS nie pozostawia złudzeń

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne To koniec zasiłku opiekuńczego. ZUS nie pozostawia złudzeń

To koniec zasiłku opiekuńczego. ZUS nie pozostawia złudzeń

2021-04-20 16:35

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał specjalne oświadczenie, w którym informuje, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie będzie już dłużej wypłacany we wszystkich przypadkach. ZUS będzie go przyznawał tylko w wyjątkowych sytuacjach. Od 19 kwietnia bieżącego roku wstrzymano wypłatę zasiłku, rodzice nie będą już mogli liczyć na rządową pomoc. Wszystko dlatego, że podjęto decyzję o powrocie dzieci do żłobków, przedszkoli i placówek opieki dziennej.

ZUS: Zasiłek opiekuńczy będzie przyznawany jedynie w wyjątkowych przypadkach

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreślają, że rząd pozwolił, od 19 kwietnia, na powrót dzieci do żłobków i przedszkoli, dlatego jeżeli rodzice, albo opiekunowie prawni zdecydują się pomimo tego zatrzymać dziecko w domu, to w takim przypadku, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie może być wypłacany. We wcześniejszym rozporządzeniu Rada Ministrów przedłużyła obowiązywanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia, dlatego wszystkie osoby które złożyła wnioski o przyznanie świadczenia pomiędzy 12, a 25 kwietnia otrzymają środki jedynie do 18 kwietnia włącznie. Ma to być przeprowadzone całkowicie automatycznie, a rodzice, bądź opiekunowie prawni, nie będą mogli w żaden sposób wpłynąć na zmianę decyzji. Nie trzeba także w żaden sposób korygować złożonych już wcześniej dokumentów.

ZOBACZ: Nowe 500 plus jest już wypłacane! Dla kogo pieniądze i jak je otrzymać?

Zasiłek opiekuńczy zostanie utrzymany w wyjątkowych sytuacjach

Pomimo tak mocnego ograniczenia wypłat zasiłku opiekuńczego, nie zniknie on całkowicie. ZUS zapewnia, że w przypadku, gdy placówka opiekuńcza, przedszkole, czy żłobek z jakiegoś powodu nie będą w stanie zapewnić opieki, to rodzice mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jednak będzie on w takich przypadkach wypłacany jedynie do 25 kwietnia. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że trzeba złożyć nowy wniosek o przyznanie świadczenia

Minister edukacji Przemysław Czarnek jest wielkim zwolennikiem powrotu do szkół dzieci uczących się w klasach 1-3 i chciałby, żeby do tego doszło jeszcze przed końcem obecnego miesiąca. Według niego istnieje możliwość, żeby nastąpiło to 26 kwietnia. W takim przypadku rząd mógłby nie przedłużyć obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego po 25 kwietnia. 

- Mamy taką nadzieję, dlatego […] tą naukę zdalną przesunęliśmy o tydzień jeszcze, […] mając nadzieję, że sytuacja pandemiczna pozwoli nam w perspektywie tygodnia na podejmowanie tych dobrych decyzji - przyznał minister Czarnek w TVN24.

Jednak tak szybki powrót do szkół najmłodszych uczniów będzie całkowicie zależny od sytuacji epidemiologicznej i tego jak w najbliższych dniach będzie się ona zmieniać. Jeżeli notowana od jakiegoś czasu tendencja spadkowa, ilości zachorowań na COVID-19, się utrzyma to jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. 

Sonda
Czy rząd powinien przedłużyć wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Super Raport 20.04 (Goście: Prof. Marcin Matczak - WPiA UW, Jan Strzeżek - Porozumienie, gen. Waldemar Skrzypczak) Sedno Sprawy: Jacek Sasin
Najnowsze

Materiał sponsorowany