Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki

i

Autor: EAST NEWS Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki

To on poznał Morawieckiego z Kaczyńskim! Teraz zostanie nowym prezesem PKO BP? [ZDJĘCIA]

2021-05-11 13:46

Ta wiadomość zaskoczyła niemal wszystkich. We wtorek rada nadzorcza PKO Banku Polskiego poinformowała o rezygnacji ze stanowiska prezesa i członka zarządu Zbigniewa Jagiełły. Wiadomość o odejściu wieloletniego szefa największego banku w Polsce osłabiła notowania PKO BP na giełdzie. Kto zostanie nowym prezesem PKO Banku Polskiego? Według naszych źródłem będzie nim człowiek, który poznał premiera Mateusza Morawieckiego z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Prezes Jagiełło odchodzi. Kto nowym prezesem PKO BP?

We wtorek 11 maja, Zbigniew Jagiełło złożył rezygnację z funkcji prezesa PKO BP, jak również ze składu zarządu banku, z upływem dnia zamknięcia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Banku zwołanego na dzień 7 czerwca 2021 r. - poinformowało w komunikacie PKO BP. Dodano, że rezygnacja nie zawierała przyczyn jej złożenia. Chwilę po ogłoszeniu rezygnacji prezesa, akcje banku drastycznie spadły. PKO BP informuje, że złożenie rezygnacji przez Jagiełłę z datą przyszłą ma, "zgodnie z dobrymi praktykami, zapewnić ciągłość podejmowania decyzji i umożliwić Radzie Nadzorczej Banku dokonanie wyboru kandydata na stanowisko Prezesa Zarządu Banku". Przyczyny rezygnacji nie zostały podane.

Wybór nowego prezesa największego banku w Polsce powinien zatrzymać spadki notowań PKO BP na Giełdzie Papierów Wartościowych - gdzie akcje banku tracą już 8 proc. Jak nieoficjalnie udało nam się ustalić, najprawdopodobniej nowym prezesem PKO Banku Polskiego zostanie Jan Emeryk Rościszewski, wiceprezes zarządu banku nadzorujący Obszar Rynku Detalicznego. Kim jest Jan Emeryk Rościszewski? Zdaniem dziennikarza DGP Bartka Godusławskiego, to właśnie Rościszewski doprowadził do poznania Mateusza Morawieckiego, ówczesnego prezesa banku Santander Polska z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

ZOBACZ: Niższe emerytury i podwyżka podatków dla wszystkich Polaków! Eksperci alarmują

konferencja prasowa ministra-członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka

Rościszewski pracuje w PKO Banku Polskim od 2016 r., kiedy to został członkiem rady nadzorczej PKO Leasing S.A. i wiceprezesem banku. Obecnie zasiada w radzie nadzorczej PKO Banku Hipotecznego S.A. i Grupy Żywiec S.A.

Jan Emeryk Rościszewski ukończył historię na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1990 r. uzyskał dyplom DEA w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (Institut d’Etudes Politiques de Paris). Jak podaje bank, nowy wiceprezes ukończył liczne szkolenia w dziedzinie finansów, ubezpieczeń i zarządzania we Francji, Wielkiej Brytanii i Polsce.

ZOBACZ: Prezes PKO BP odchodzi, akcje banku gwałtownie spadają

Od pierwszej połowy lat 90. pracował dla międzynarodowych instytucji bankowo-ubezpieczeniowych m.in. AXA, Azur. W latach 1998-2016 r. był prezesem Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Cardiff Polska SA, należącym obecnie do grupy BNP Paribas. W latach 2001-2016 pełnił funkcję dyrektora generalnego Cardif Assurance Risques Divers w Polsce. Rościszewski w 2010 za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju rynku ubezpieczeniowego w Polsce, odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty z Anną i ma czworo dzieci.

Członek zakonu Kawalerów Maltańskich

Jan Emeryk Rościszewski od 9 lat jest szpitalnikiem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, a do zakonu trafił 3 lata wcześniej. - Jesteśmy jedynym zakonem, który posiada pełną ciągłość od wypraw krzyżowych. Wszystkie inne zakony, np. wspominany przez panią Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny, czyli zakon krzyżacki, podczas sekularyzacji Prus stał się zakonem protestanckim, przestały mieć związek ze Stolicą Apostolską. Z kolei historia templariuszy jest znana, zostali brutalnie skasowani przez Filipa Pięknego. Z zakonów wywodzących się z wypraw krzyżowych przetrwaliśmy tylko my - przekształciliśmy się z hospicjum w Jerozolimie w organizację zbrojną, która miała za zadanie chronić pielgrzymów, dalej w państwo zakonne w Jerozolimie, na Rodos i Malcie, aż do stowarzyszenia stricte charytatywnego, którym jesteśmy dzisiaj - przekonywał potencjalny prezes PKO BP w rozmowie z weekend.gazeta.pl.

Zastał bank murowany, zostawił cyfrowy

Media spekulowały kilkakrotnie o jego ewentualnym odejściu, m.in. gdy w 2015 roku władzę w Polsce przejmował PiS; czy przy zmianach w kierowaniu Pekao oraz PZU. Nastąpiło to jednak znacznie później.

- Decyzją o odejściu po blisko 12 latach z funkcji prezesa, Zbigniewa Jagiełło kończy pewną epoka w rozwoju ⁦- napisał na Twitterze prezes Polskiego Fundusz Rozwoju Paweł Borys. Szef PFR porównał byłego już prezesa PKO do króla Kazimierza Wielkiego, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Zdaniem Borysa Jagiełło "zastał bank (za)murowany i zostawia dynamiczny, nowoczesny i cyfrowy". - Zbyszku wielki szacunek i podziękowania za lata współpracy. Powodzenia w nowych wyzwaniach - dodał.

Sonda
Czy decyzja prezesa cię niepokoi?

Zbigniew Jagiełło szefował bankowi od października 2009 roku, powołany na kolejne kadencje w 2011, 2014, 2017 i 2020 roku. Był odpowiedzialny m.in. za przeprowadzenie PKO BP przez okres kryzysowych zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych; przygotowanie i realizację strategii na lata 2010-2012, 2013-2015, 2016-2019 oraz 2020-2022 oraz za zaangażowanie banku w walkę z COVID-19.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze