Wypalenie zawodowe

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Rynek pracy

To przez nich pracownicy rzucają pracę! Długa lista grzechów przełożonych

2023-04-12 9:12

Dlaczego pracownicy decydują się na odejście z firmy? Na to pytanie próbowała odpowiedzieć Terina Allen, amerykańska konsultantka ds. zarządzania. "Nawet jeśli pracownik lubi swoją pracę, a ponadto jest w niej dobry, jest skłonny ją porzucić, gdy ma złego szefa" - mówi Allen w rozmowie z magazynem "Forbes".

Jakie są powszechne błędy menedżerów? Jak podaje "Forbes" jest to m.in. lekceważenie starań i pracy podwładnego, zachęcanie do bycia ugodowym przy zniechęcaniu do sprzeciwu, niezapewnianie zasobów i nieeliminowanie przeszkód czy też nieetyczne zachowania przełożonego. "Terina Allen uważa, że typ złego menedżera to osoba, która potrzebuje akceptacji swojej wizji przez podwładnych. Nie lubi sprzeciwu, dlatego zatrudnia i otacza się ludźmi, którzy nie będą negować pomysłów, które mogłyby nawet zaszkodzić organizacji" - podaje miesięcznik.

Zły szef wykazuje także specyficzne cechy: nadmiernie unika lub stwarza konflikty, podpisuje się pod sukcesami, a za błędy obwinia innych, nie uwzględnia ścieżek kariery ani celów swoich pracowników, nagradza tych, którzy wspierają jego złe zachowania, zastrasza współpracowników, tworzy toksyczne i wrogie środowisko, a także wykorzystuje swoją pozycję do wykorzystywania (również seksualnego) podwładnych.

Sonda
Czy firmy powinny dopłacać pracownikom do pracy zdalnej?
Pieniądze to nie wszystko Marek Budzisz
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze