Antalya, Turcja

i

Autor: pixabay.com

Wakacje 2022

To tu Polacy najchętniej jeździli na wakacje! Ceny wyższe o 1,5 tys. zł. niż rok temu

2022-09-05 16:54

Polska Izba Turystyki zdradziła jakie były najpopularniejsze wakacyjne destynacje Polaków w tym roku. W tym sezonie Polacy najchętniej wybierali Turcję i Grecję na zagraniczny wypoczynek. Średnia cena rezerwacji zagranicznego wyjazdu przekroczyła 8,1 tys. zł. To aż o 1,5 tys. zł. drożej niż rok temu.

Wakacje 2022. Wojna, inflacja i nagły boom zakupowy

Jak zaznaczono w raporcie "Zagraniczne wakacje Polaków 2022" przygotowanym przez Polską Izbę Turystyki, choć tegoroczny sezon wypoczynkowy upływa pod znakiem odbudowy sektora turystycznego, to należy pamiętać, że w pierwszych miesiącach br. wciąż obowiązywały obostrzenia związane z COVID-19. Niepewność klientów pogłębiła wojna w Ukrainie, a później inflacja. Jednak już od drugiego kwartału br. widoczny był szybki wzrost rezerwacji, który przełożył się na dobre wyniki sezonu wakacyjnego 2022.

Według prezesa Polskiej Izby Turystyki Pawła Niewiadomskiego o ile ten sezon wakacyjny zaczął się mniejszym niż przed pandemią poziomem wczesnych rezerwacji, o tyle w jego środku nastąpił boom zakupowy - już po wyższych cenach i w kierunkach oferujących hotele o wyższym standardzie. "Te czynniki znalazły odzwierciedlenie w kosztach rezerwacji i pojedynczej imprezy" – wskazał.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Wakacje 2022. To tu Polacy jeździli najchętniej

Turcja umocniła się na pozycji lidera z wynikiem 31 proc., wyprzedzając Grecję (24 proc.), którą minimalnie wyprzedziła - przełamując jej wieloletnią dominację - w poprzednim sezonie. "Dotychczas Turcja była bardzo konkurencyjna wobec Grecji cenowo i wręcz bezkonkurencyjna w kategorii wypoczynku pod znakiem pięciu gwiazdek i wersji all inclusive. Od tego sezonu do Turcji turyści docierają równie łatwo jak do Grecji – na dowód osobisty a nie paszport z wizą" - wyjaśnił Niewiadomski.

Z danych PIT wynika, że pierwszą trójkę najpopularniejszych miejsc zagranicznego wypoczynku Polaków w sezonie 2022 zamykają ex aequo Bułgaria i Egipt (po 8,8 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: Hiszpania, Tunezja (która znacząco poprawiła swój wynik), Albania, Chorwacja, Polska i Cypr.

Oferta krajowa nie cieszy się znaczącym zainteresowaniem

Według autorów raportu w przypadku Polski wynik nie jest tak dobry jak rok temu. "Oferta krajowa nie sprzedaje się już tak dobrze jak w ubiegłym roku. Jest drogo przez jedną z najwyższych w Europie inflacji, poza tym zniknął ważny powód, dla którego klienci po krajowe wakacje kierowali się do agenta turystycznego a nie bezpośrednio do hotelu: w tym sezonie nie było realnej groźby nagłego zamknięcia hotelu" – zaznaczył Niewiadomski.

Na popularności tracą Włochy i kraje egzotyczne

Dodał, że tuż za pierwszą dziesiątką uplasowały się Włochy, które odrabiają straty. Włoskie wakacje były statystycznie tańsze od wypoczynku w Turcji, Grecji czy Hiszpanii. Wskazał, że Włochy to kierunek z zauważalnym udziałem wakacji z dojazdem własnym oraz autokarowych wycieczek objazdowych, co również wpływa na przeciętną cenę wakacji w tym kraju.

Z raportu wynika, że w tym sezonie spadło natomiast zainteresowanie kierunkami egzotycznymi (latem), co także wskazuje na powrót do trendów sprzed pandemii. W 2021 r. były to kierunki bez testów również dla niezaszczepionych, teraz ten czynnik przestał odgrywać rolę.

Średnia cena rezerwacji przekroczyła 8 tys. złotych

Według prezesa Wakacje.pl Dariusza Górznego sprzedaż tegorocznych wakacji na dobre rozpoczęła się dopiero pod koniec maja, gdy pierwsze kraje zaczęły ogłaszać zniesienie restrykcji covidowych, a wojna w Ukrainie nie zatrzymała na stałe rezerwacji wyjazdów turystycznych.

"Mimo że liczba rezerwacji rosła powoli, to zauważalnie wydłużył się okres między ich złożeniem a wylotem – ponad 26 proc. klientów biur podróży zakupiło wyjazd na trzy miesiące przed podróżą. Średnia cena rezerwacji przekroczyła 8176 zł (koszt pojedynczej imprezy to 2921 zł)" – podał Górzny.

Jak wskazał, jest to znaczący wzrost, bo o ile w latach poprzednich ceny spadały lub pozostawały na podobnym poziomie, w tym roku jest to o 1500 zł więcej niż w roku poprzednim. "Wzrost cen nie jest tak widoczny przy pojedynczej imprezie turystycznej, bo wzrosła też średnia liczba osób przypadająca na jedną rezerwację – to prawie 2,8 osoby (w roku poprzednim wskaźnik ten wynosił 2,67)" – wyjaśnił.

Wakacje 2022. "Pięć gwiazdek", all inclusive, siedem dni

W ocenie prezesa Fly.pl Grzegorza Bosowskiego przeszkodą w podróżowaniu nie były nawet zdecydowanie wyższe ceny wakacji (we Fly.pl o ponad 22 proc. w stosunku do 2021 r.), gdyż istotniejsza była chęć wypoczynku z gwarancją słońca w ulubionych kurortach wakacyjnych i hotelach all inclusive.

Z raportu wynika, że prawie 80 proc. rezerwacji dotyczyło hoteli 5- i 4-gwiazdkowych i wzrosty – choć niewielkie – zauważalne są w obu tych segmentach. W tym roku najpopularniejsze są wyjazdy siedmio- i ośmiodniowe (wybiera je 73,1 proc. turystów wyjeżdżających z biurami podróży), co piąta rezerwacja dotyczy dłuższego okresu - do 14 dni.

Wakacje 2023. Czy inflacja pokrzyżuje plany Polakom?

Według autorów raportu na rynek turystyczny w perspektywie sezonu zima 2022/2023 i lato 2023 wpływ będą miały głównie czynniki makroekonomiczne, jak inflacja, ceny paliw i walut, przez co siła nabywcza Polaków będzie ograniczona. To zapowiedź kolejnego roku "obarczonego niepewnością" - zaznaczyli.

Partnerami raportu PIT "Zagraniczne wakacje Polaków 2022" są serwisy Wakacje.pl, Travelplanet.pl oraz Fly.pl. Dane obejmują okres od 1 czerwca do 30 września 2022 r. na podstawie rezerwacji do 20 sierpnia br.

Sonda
Wolisz wakacje za granicą, czy w Polsce?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze