Podlaskie. W swoim życiu przepracowała ponad 50 lat. Wysoka emerytura? Oceń sam

i

Autor: Pixabay Podlaskie. W swoim życiu przepracowała ponad 50 lat. Wysoka emerytura? Oceń sam

DODATKOWA emerytura! Emerycie, jak ją dostać?

2020-11-03 7:46

Jeśli pobierasz emeryturę słowacką i mieszkasz w Polsce, to słowacka instytucja ubezpieczeniowa (SIA) wypłaci Ci trzynastą emeryturę. Wypłatę otrzymasz w grudniu 2020 r. lub w styczniu 2021 r. - informuje polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zobacz, co trzeba zrobić, by otrzymać dodatkową, trzynastą emeryturę!

Emeryci mieszkający w Polsce mogą otrzymać trzynastą emeryturę ze Słowacji. Takie świadczenie mogą otrzymać te osoby, które pracowały na Słowacji i z tamtego państwa mają wypłacaną tak zwaną zagraniczną emeryturę. Jednak słowacka trzynastka nie wpłynie na konto emeryta mieszkającego w Polsce automatycznie. Aby otrzymać trzynastą emeryturę z instytucji słowackiej, trzeba złożyć odpowiedni formularz w urzędzie. Można to oczywiście zrobić elektronicznie. Jak informuje polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych, należy powiadomić tę instytucję do 15 listopada 2020 r. o ostatniej wypłacanej kwocie zagranicznej emerytury. W tym celu trzeba wypełnić formularz elektroniczny, który instytucja słowacka udostępni na stronie internetowej SIA www.socpoist.sk.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Rewolucja w emeryturach. Nowa waloryzacja rent i emerytur 2021 [TABELA]

Jakie są emerytury i system emerytalny na Słowacji? System emerytalny opiera się na trzech filarach: I obowiązkowy, II konto oszczędnościowe, III indywidualne konto emerytalne. Świadczenie emerytalne przysługuje osobom, które opłacały składki na ubezpieczenie społeczne przez minimum 15 lat oraz osiągnęły wiek emerytalny. Na Słowacji wiek emerytalny to 62 lata (dla kobiet urodzonych w 1962 r. lub później oraz mężczyzn urodzonych w 1946 r. lub później; w przypadku kobiet wiek emerytalny może zostać obniżony w zależności od liczby wychowanych dzieci).

ZOBACZ: Emerycie, tak dostaniesz drugą emeryturę

Okresy ubezpieczenia uzyskane w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej sumują się z tymi uzyskanymi na Słowacji na podstawie odpowiedniego formularza wydanego przez instytucję właściwą. Warunkiem uzyskania świadczenia emerytalnego jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne do słowackiej instytucji ubezpieczeniowej przez min. 1 rok.

Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 18 proc., z czego 14 proc. opłaca pracodawca, a 4 proc. pokrywa pracownik. Najniższa emerytura obowiązująca na Słowacji wynosi około 300 euro brutto, czyli w przeliczeniu około 1350 zł. 

Sonda
Waloryzacja rent i emerytur w Polsce powinna być:
Powiesił faszystowski transparent w kościele
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze