Organizacja szpitala tymczasowego w Siedlcach - pomagają żołnierze

i

Autor: Joanna Soćko

Tu trafią zarażeni koronawirusem. Szpital tymczasowy w Siedlcach otwarty

2020-12-07 11:31

Szpital tymczasowy w Siedlcach rozpoczyna swoją działalność. Projekt powstał dzięki współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II z myślą o osobach chorych na COVID-19.

Szpital mieści się na terenie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 26, w budynku dawnej rehabilitacji. Zgodnie z założeniem w placówce znalazło się 100 łóżek, w tym 10 tzw. łóżek respiratorowych. Wszystko odbyło się w błyskawicznym tempie, 16 listopada Minister Zdrowia zobowiązał Mazowiecki Szpital Wojewódzki do utworzenia lecznicy, 4 grudnia została ona oficjalnie zarejestrowana. Szpital tymczasowy powstał przy wsparciu finansowym Banku Gospodarstwa Krajowego.

 – Naszą misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju i właśnie teraz widać, jak ważna jest nasza pomoc dla tych, którzy tego potrzebują w trudnym czasie pandemii. Z naszych programów pomocowych wciąż mogą korzystać przedsiębiorcy z całej Polski, ze wszystkich branż. Wiosną przekazaliśmy 1,5 mln  zł na wsparcie szpitali. Teraz pomogliśmyw utworzeniu szpitala tymczasowego w Siedlcach. Odpowiadaliśmy za jego przygotowanie i wyposażenie. Współpracowaliśmy z Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim w Siedlcach.Wykorzystaliśmy część budynku tego szpitala, w którymtrwał remont. Zaadaptowaliśmy tę część na szpital tymczasowy i zapewniliśmymiejsca dla chorych na COVID-19, potrzebujących pomocy lekarskiej– wyjaśnia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

ZOBACZ TEŻ: Tak wygląda szpital tymczasowy w Łodzi. Hala EXPO zmieniła się nie do poznania! [ZDJĘCIA]

Szpital tymczasowy dla chorych z COVID-19 przy ul. Żurawiej w Białymstoku będzie otwarty od 10 grudnia

Przedsięwzięcie wymagało wielu działań adaptacyjnych, począwszy od wymiany instalacji teletechnicznej, oświetlenia, modernizacji wentylacji, poprowadzenia nowych tras kablowych, instalacji gazów medycznych, przez rozbudowę rozdzielni elektrycznych, montaż monitoringu, domofonów czy sufitów podwieszanych, na przystosowaniu sali oddziału intensywnej terapii kończąc.

 – Od połowy listopada pracowaliśmy praktycznie dzień i noc, żeby ten szpital był gotowy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników BGK oraz pracowników szpitala możemy ruszać do pracy i przyjmować pierwszych pacjentów. W trzy tygodnie udało się dostosować istniejący budynek do wymogów szpitala tymczasowego.Z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego udało się przeprowadzić również proces rekrutacyjny, dzięki któremu najbliższy czas nie jest zagrożony w kwestiach kadrowych– mówi Marcin Kulicki, prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.

 Bank pomógł w zapewnieniu materiałów i dostawców.Mazowiecki Szpital Wojewódzki, który Ministerstwo Zdrowia wskazało jako szpital patronacki,przeprowadził proces rekrutacji personelu. BGK również i w tym działaniuzapewniłplacówce wsparcie.

Standard szpitala tymczasowego nie będzie odbiegał od standardu innych placówek medycznych. O dostawy niezbędnego sprzętu zadbała Agencja Rezerw Materiałowych. Dziesięć łóżek respiratorowych zostało wyposażonych w aparaturę niezbędną do walki z najtrudniejszymi przypadkami.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze