Turnus rehabilitacyjny – na czym polega?
Turnusy rehabilitacyjne odbywają się w grupach zorganizowanych liczących nie mniej niż 20 uczestników o podobnych potrzebach w zakresie rehabilitacji ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Trwają co najmniej 14 dni. Każda grupa turnusowa ma opracowany program rehabilitacji odpowiedni do schorzeń uczestników, realizowany przy udziale kadry specjalistów. Turnus może być zorganizowany w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej.
Organizator turnusu musi posiadać uprawnienia nadane przez wojewodę. Jego zadaniem jest zorganizowanie grup uczestników wymagających podobnej rehabilitacji. Organizator turnusu zapewnia wykwalifikowaną kadrę rehabilitantów, psychologów, terapeutów - zależnie od przewidzianych programem działań.
Turnus rehabilitacyjny – kto może się ubiegać o dofinansowanie?
Dofinansowanie ze środków PFRON na turnus rehabilitacyjny może być przyznane osobie posiadającej orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.
Dofinansowanie ze środków PFRON na turnus rehabilitacyjny przysługuje ponadto na podstawie orzeczenia o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Dofinansowanie przysługuje również niepełnoletnim z niepełnosprawnością.
Jednocześnie należy się zmieścić w kryterium dochodowym - 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym lub 65% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarstwie jednoosobowym.
Może być przyznane dofinansowanie pobytu opiekuna na turnusie, pod warunkiem, że lekarz we wniosku skierowania uzasadni konieczność pomocy opiekuna.
Turnus rehabilitacyjny – jak złożyć wniosek?
Wniosek o dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny ze środków PFRON należy złożyć do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Wniosek powinien zawierać również skierowanie na turnus wypełnione przez lekarza, oświadczenie o wysokości dochodu oraz kopię dokumentu poświadczającego niepełnosprawność.