Tadeusz Rydzyk

i

Autor: Super Express (2) Tadeusz Rydzyk

Obietnice wyborcze

Tusk bierze się za Fundusz Kościelny i imperium Rydzyka. Padły mocne słowa

2024-08-16 15:15

Likwidacja Funduszu Kościelnego była jednym ze 100 konkretów, które w programie wyborczym zapisała Platforma Obywatelska. Rząd póki co nie zrealizował tej obietnicy, ale dziś premier Tusk zapowiedział, że rozwiązania ws. Funduszu Kościelnego zostaną przedstawione we wrześniu. Zapowiedział kontrole w kościelnych instytucjach, które otrzymały publiczne pieniądze, m.in. "imperium" ojca Tadeusza Rydzyka.

Likwidacja Funduszu Kościelnego

Na wrześniowym posiedzeniu rząd przedstawi rozwiązania w sprawie Funduszu Kościelnego - poinformował w piątek w Karczewie premier Donald Tusk. Premier zapytany o prace zespołu ds. Funduszu Kościelnego zastrzegł, że umówił się z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, że metody finansowania Kościoła przez państwo zostaną na nowo uregulowane.

Według Tuska, wokół Funduszu Kościelnego "jest mało emocji", emocje budzą jednak inne aspekty finansowania Kościoła przez państwo. "Przecież te miliardy, które idą do różnych Kościołów, różnymi drogami, to nie jest Fundusz Kościelny. Fundusz Kościelny, dobrze ponad 90 proc. tych środków, to jest zabezpieczenie emerytalne i rentowe, które i tak będzie realizowane przez tych, którzy w tej chwili z tego korzystają" - zaznaczył premier  Tusk.

Podkreślił, że obowiązek utrzymania świadczeń emerytalnych i rentowych dla księży, zakonników i zakonnic jest uregulowany prawnie. "To jest powód, dla którego dyskutować będziemy model odpisu podatkowego, różne warianty - tak, aby jednak to wierni decydowali o tym, czy i w jakiej skali chcą finansować swoje Kościoły" - mówił.

Będzie kontrola u ojca Rydzyka

Premier chce, aby wprowadzić takie rozwiązania, które przede wszystkim wyeliminują  patologiczne finansowanie i imperia finansowe, bo Kościoły nie są od tego, a szczególnie jeden ksiądz dyrektor, nie jest od tego, żeby gromadzić jakieś gigantyczne kapitały i prowadzić wielkie biznesy" - ocenił Tusk.

Zapewnił, że "strumienie pieniędzy, które szły do takich przedsięwzięć gospodarczych jak słynne imperium ojca dyrektora, zostały zamknięte". "Nie ma już tych szeroko otwartych kanałów przepływu milionów i setek milionów złotych na biznesy, a nie na Kościoły da facto" - zastrzegł premier.

Dodał, że rozliczy pieniądze, które w czasie rządów PiS zostały przekazane na tego typu przedsięwzięcia i to, czy zostały przyznane legalnie. "Takie instytucje jak ta prowadzone przez księdza  Rydzyka będą też oczywiście przedmiotem kontroli - tam gdzie poszły publiczne pieniądze" - zapowiedział.

Czym jest Fundusz Kościelny?

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Według założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z tych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.

Z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w naszym kraju w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. Tych związków wyznaniowych jest 185.

QUIZ PRL. Pamiątki z czasów Polski Ludowej. Czy miałeś lub masz w domu te przedmioty?

Pytanie 1 z 15
Produkowane w Rosji cacko dla pasjonatów fotografii to…
QUIZ PRL. Pamiątki z czasów Polski Ludowej. Czy miałeś lub masz w domu te cacka?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze