Tyle naprawdę wynoszą zarobki księży i budżety parafii

2017-02-09 16:46
Ksiądz w kościele
Autor: Shutterstock

Zarobki księży w Polsce kształtują się od blisko 1,4 tys. zł do prawie 5,5 tys. zł, zaś roczne przychody parafii – od 30 tys. do nawet 400 tys. zł – podał portal tvn24.pl na podstawie danych Katolickiej Agencji Informacyjnej za 2012 r.

Choć dane pochodzą sprzed trzech lat, to wciąż obrazują sytuację polskich parafii. Jak zapewnił cytowany przez tvn24.pl ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej, od 2012 r. dochody księży i parafii nie uległy radykalnym zmianom.

Zobacz również: Prezesi państwowych spółek stawiają na modlitwę i pielgrzymki... do browarów

Dochody Kościoła pochodzą głównie z datków wiernych. Rocznie na samą tacę przekazują oni ok. 720 mln zł. Pieniądze te przeznaczane są m.in. na opłacenie organisty i gosposi, a także na utrzymanie kościoła np. na jego oświetlenie i ogrzanie zimą. Część środków z tacy przesyłana jest także do biskupa, na utrzymanie instytucji centralnych, w tym m.in. na utrzymanie Stolicy Apostolskiej.

Do tego dochodzą jeszcze datki za odprawienie mszy w zamówionej intencji i za udzielenie sakramentów: chrztu czy małżeństwa oraz za pogrzeby. Środki te trafiają już jednak bezpośrednio do kieszeni księdza. Wbrew powszechnej opinii, ofiara w wymienionych wyżej przypadkach jest dobrowolna i duchowni nie mają prawa się jej domagać.

Sprawdź także: Ksiądz znalazł sposób na dopalacze. Jest skuteczniejszy od policji

Datki wiernych stanowią 80 proc. dochodów kościoła. Pozostałe 20 proc. to środki z państwowego Funduszu Kościelnego. W ubiegłym roku wynosił on 160 mln zł. Pieniądze te są przeznaczane przede wszystkim na składki emerytalne i zdrowotne duchownych oraz wynagrodzenia księży katechetów.

 

Źródło: tvn24.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze