Groszowe obniżki cen żywności
Obecnie 2/3 produktów żywnościowych objętych jest obecnie 5-proc. stawką VAT, co stanowi ok. 20 proc. całego koszyka inflacyjnego. Wybraliśmy 10 podstawowych podstawowych produktów. W obliczeniach wzięliśmy ceny za kilogram. Okazuje się, że różnice są minimalne. Przykładowo za masło zapłacimy o 0,44 gr mniej, ziemniaki stanieją o 0,11 gr., chleb o 0,18 gr, a na schabie bez kości zaoszczędzimy 0,91 gr. za kg. Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu, który wypowiadał się dla serwisu portalspozywczy.pl, przyznaje , że duża dynamika wzrostu kosztów produkcji żywności (drożejący skokowo prąd, gaz, surowce itp.), mogą w krótkim czasie pochłonąć różnicę wygenerowaną przez obniżkę VAT.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
W drugiej odsłonie tarczy antyinflacyjnej zaproponowano również obniżkę VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc. W założeniu paliwa mają średnio spaść do 5 zł., co również przekłada się na finalne ceny żywności. Inną branżą, która również wpływa na ceny żywności są producenci nawozów, których mocno dotknęły skokowe podwyżki cen gazu.
W ramach tarczy rząd chce objąć zerowym VAT nawozy kupowane przez rolników i służące do produkcji rolnej. To kolejny element, który ma się przełożyć na niższe ceny żywności. Według szacunków Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność może obniżyć łączną inflację od 0,8 do 1,0 pkt. proc. w perspektywie pół roku, w którym ma obowiązywać zerowy VAT. Projekt procedowany jest obecnie w parlamencie, a zmiany mają wejść w życie 1 lutego tego roku.