Groszowe obniżki cen żywności !

i

Autor: SE Groszowe obniżki cen żywności !

Tyle w praktyce zyskamy na zerowym VAT na żywność! Sprawdź nasze wyliczenia [GALERIA]

2022-01-12 14:25

Rząd przyjął projekt ustawy, który obniża do zera stawkę VAT na podstawowe produkty żywnościowe, ale tylko te objęte wcześniej 5 proc. stawką. W tej grupie są m.in. owoce, warzywa, mięso i nabiał. Premier Mateusz Morawiecki wyliczył, że Polacy zaoszczędzą na zakupach 45 zł miesięcznie. Sprawdziliśmy ile zaoszczędzimy robiąc podstawowe zakupy.

Groszowe obniżki cen żywności 

Obecnie 2/3 produktów żywnościowych objętych jest obecnie 5-proc. stawką VAT, co stanowi ok. 20 proc. całego koszyka inflacyjnego. Wybraliśmy 10 podstawowych podstawowych produktów. W obliczeniach wzięliśmy ceny za kilogram. Okazuje się, że różnice są minimalne. Przykładowo za masło zapłacimy o 0,44 gr mniej, ziemniaki stanieją o 0,11 gr., chleb o 0,18 gr, a na schabie bez kości zaoszczędzimy 0,91 gr. za kg. Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu, który wypowiadał się dla serwisu portalspozywczy.pl, przyznaje , że duża dynamika wzrostu kosztów produkcji żywności (drożejący skokowo prąd, gaz, surowce itp.), mogą w krótkim czasie pochłonąć różnicę wygenerowaną przez obniżkę VAT.

Tańczące z promocjami 11.01.2022

W drugiej odsłonie tarczy antyinflacyjnej zaproponowano również obniżkę VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc. W założeniu paliwa mają średnio spaść do 5 zł., co również przekłada się na finalne ceny żywności. Inną branżą, która również wpływa na ceny żywności są producenci nawozów, których mocno dotknęły skokowe podwyżki cen gazu.

W ramach tarczy rząd chce objąć zerowym VAT nawozy kupowane przez rolników i służące do produkcji rolnej. To kolejny element, który ma się przełożyć na niższe ceny żywności. Według szacunków Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność może obniżyć łączną inflację od 0,8 do 1,0 pkt. proc. w perspektywie pół roku, w którym ma obowiązywać zerowy VAT. Projekt procedowany jest obecnie w parlamencie, a zmiany mają wejść w życie 1 lutego tego roku.

Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna faktycznie obniży ceny?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze