Wniosek o dodatek elektryczny 2023

i

Autor: Getty Images Wniosek o dodatek elektryczny 2023 - do kiedy i gdzie złożyć?

ważne!

Tylko do 30 listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski o tańszy prąd!

2022-11-28 14:58

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mają czas do 30 listopada, aby złożyć oświadczenie dostawcy prądu. Kto tego nie zrobi, może zapomnieć o niższym rachunku za energię i dostawca będzie mógł nałożyć na niego stawkę powyżej ustawowej maksymalnej. Niższe ceny będą naliczane dopiero od miesiąca następującego po złożeniu oświadczenia.

Przedsiębiorco! Masz czas na złożenie wniosku o tańszy prąd do 30 listopada

Jeśli przedsiębiorcy nie złożą wniosku o uprawnieniu do skorzystania z niższych cen prądu do 30 listopada, już w grudniu zapłacą wyższe stawki. Zgłoszenie dokumentu po terminie będzie skutkować tym, że niższe ceny prądu zapłacimy dopiero miesiąc po złożeniu oświadczenia (czyli jeśli złożymy je w grudniu, tańszy prąd będziemy mieli w styczniu). Wielu przedsiębiorców sądzi, że to właśnie od przyszłego roku będą obowiązywać niższe stawki, tymczasem można z nich skorzystać już w ostatnim miesiącu 2022 roku.

Maksymalna cena prądu skutkuje tym, że na naszych rachunkach zapłacimy maksymalnie 785 zł za MWh, czyli 79 groszy za kWh zamiast 2 zł. Z osłony mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, czyli zarówno małe spółki z o. o. z KRS, jak i te zarejestrowane w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Do mikroprzedsiębiorców zaliczają się spółki które zatrudniają średniorocznie nie więcej niż 10 osób, a jej obroty lub aktywa nie przekraczają 2 mln euro za dwa lata wstecz.

Zamrożenie cen energii to dobry krok, bo firmy ponoszą ogromne koszty związane z prowadzeniem działalności. Galopująca inflacja, daniny publicznoprawne, rosnące opłaty za gaz i prąd sprawiają, że wielu przedsiębiorców nie wie jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość. Dzięki niższym stawkom już od grudnia mogą płacić co najmniej o połowę niższe rachunki za prąd niż dotychczas – podkreśla Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Gdzie wysłać wniosek o zamrożenie cen prądu dla firm? Jak go złożyć?

Oświadczenie odbiorcy uprawnionego należy złożyć do naszego dostawcy energii (Tauronu, Enei, lub PGE etc.), w których informujemy, że spełniamy warunki ustawowe dla tańszego prądu oraz podajemy, w których licznikach dostawca będzie stosował maksymalne ceny. Co ważne - wniosek nie jest obowiązkowy (ale bez niego nie będziemy mieli tańszego prądu) i nie jest rozpatrywany, jedynie informuje dostawcę o tym, że przysługują nam niższe ceny.

POBIERZ WZÓR OŚWIADCZENIA

Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze