oszczędzanie prądu

i

Autor: Gettyimages

Ceny i limity prądu

Cena prądu dla rodzin. Jakie są ceny maksymalne do odbiorców indywidualnych?

2022-10-12 12:30

Maksymalne ceny prądu mają wejść w życie już od 1 grudnia 2022 roku! Jak podał rząd w założeniach ustawy, maksymalna cena dla odbiorców indywidualnych wyniesie 699 zł za mWh. Obecnie projekt znalazł się w wykresie prac legislacyjnych Rady Ministrów, prace nad nim będą kontynuowane.

Jakie będą maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych?

W związku z kryzysem energetycznym i rosnącymi cenami prądu, rząd zapowiedział rozwiązania, które mają zamrozić rachunki Polakom. Dlatego zgodnie z rządowym projektem, ceny prądu dla gospodarstw domowych mają być nie wyższe niż 699 zł za mWh. To cena, którą zapłacimy po przekroczeniu limitu z ustawy z 7 października 2022 roku. Limit ma obowiązywać od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Niższe ceny tylko, jeśli nie przekroczymy limitu

Maksymalne ceny będą wykorzystywane jedynie w sytuacjach, w których gospodarstwo domowe przekroczy limit 2 tys. kWh. W przypadku, gdy mieszkają w nim osoby niepełnosprawne, limit wynosi 2,6 tys. kWh. Dla rolników i osób z Kartą Dużej Rodziny, limit wynosi 3 tys. kWh.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła

Ile zapłacimy za prąd po przekroczeniu limitu?

Według danych GUS przeciętne zużycie prądu w gospodarstwach domowych w mieście wyniosło przeciętnie 1741,8 kWh, ale na wsiach już 2452,9 kWh. To jednak dane uśrednione, więc jest w nich wiele gospodarstw, które średnią zawyżają lub zaniżają. O tym, czy da się "zmieścić" w limicie zużycia, możemy przeczytać tutaj.

1 mWh to 1000 kWh, więc maksymalna stawka to ok. 70 groszy za kWh (dokładnie 0,699 zł). Nie bierze ona jednak pod  uwagę obowiązujących podatków, cena krańcowa dla konsumenta może kształtować się na poziomie 1,30 zł. Podwyższoną stawkę zapłacimy tylko za tyle kWh o ile przekroczymy limit.

Projekt z maksymalnymi cenami prądu jest obecnie na wykazie prac rządu. Później projekt trafi do Sejmu i będzie musiał przejść przez całą ścieżkę legislacyjną zanim zostanie zatwierdzony.

Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze