emeryt emerytka emerytura czas wolny aktywność

i

Autor: Shutterstock emeryt emerytka emerytura czas wolny aktywność

Wypłaty z ZUS

Tym kobietom ZUS przez lata wypłacał za niską emeryturę. Teraz zwróci im pieniądze

2023-11-17 12:28

ZUS może wypłacić seniorom wyższe świadczenia emerytalne! Komu? Problem z emeryturami dotyczy ok. 44 tys. osób, głównie kobiet z rocznika 1953. Przez niekorzystne przepisy emeryci z tego rocznika mieli zaniżone świadczenia i mogą się ubiegać o ponownie ich przeliczenie. Teraz Senat skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczący wypłaty odsetek. Emeryci z rocznika 1953 mogą dostać spore pieniądze.

Wyższa emerytura dla kobiet z jednego rocznika. Wystarczy jeden wniosek do ZUS

Za skierowaniem do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych głosowało 53 senatorów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 41. Projekt ustawy jest wynikiem petycji, która wpłynęła do Senatu w 2022 r. Ustawa przewiduje wypłatę odsetek osobom urodzonym w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2013 r. przepisami - wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego była pomniejszana o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze.

Nowelizacja ustawy korzystna dla emerytów z rocznika 1953

Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował w marcu 2019 r. Trybunał Konstytucyjny. W lipcu 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która wprowadziła możliwość ponownego obliczenia emerytury bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Przepis ten objął zarówno kobiety, jak i mężczyzn urodzonych w 1953 r. Osoby te do 11 stycznia 2021 r. mogły złożyć wniosek o wyrównanie świadczenia.

Emeryci chcą odsetek. Seniorzy dostaną dodatkowe pieniądze?

Jak pisze „Fakt” - według senackiego projektu emerytom z rocznika przysługiwały także odsetki za okres, w którym nie mogły korzystać z całości należnej im emerytury. Przepisy miałyby wejść w życie w 2024 r. Nie trzeba byłoby składać wniosków o wypłatę odsetek. ZUS sam miałby sprawdzić, komu się one należą oraz w jakiej wysokości. Przeciętna wypłata wyniosłaby ok. 3,8 tys. zł na osobę - podaje dziennik.

Sonda
Czy czekasz już na emeryturę?
Pieniądze to nie wszystko - Sławomir Dudek
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze