Tysiące Polaków musi zwracać zasiłki do ZUS!

2019-08-06 15:33 KaJa
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Autor: Bartosz Krupa/East News Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS coraz chętniej korzysta z urządzenia, które pozwala mu identyfikować osoby, które będąc na zwolnieniu lekarskim nadal wykonują pracę zarobkową. Z tego też powodu tysiące ludzi musi zwrócić zasiłki, głównie dotyczy to prowadzących własną działalność gospodarczą.

Według ustaleń „Rzeczpospolitej” ZUS automatycznie sprawdza wszystkich przedsiębiorców, którzy dobrowolnie płacą składki na ubezpieczenie chorobowe. Co ciekawe, mobilna aplikacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wdrożona została już w sierpnie 2018 roku, to tylko w pierwszym kwartale 2019 roku wydano 1o tys. decyzji i wstrzymano wypłatę zasiłków na kwotę 9,2 mln złotych.

Jedziesz na wakacje? Uważaj! Dwie trzecie hoteli udostępnia dane gości

W przypadku kiedy ZUS jest w stanie udowodnić przedsiębiorcy, że podczas zwolnienia podejmował on inną pracę, należy zwrócić wypłacony zasiłek. Często nie jest to mała kwota, w grę wchodzi nawet zwrot kilku tysięcy złotych. Dziek urządzeniu z jakiego korzysta ZUS często nawet taki zasiłek nie zostanie wypłacony.

Z danych wynika, że osobami, które najczęściej podejmują inną pracę zarobkową na zwolnieniu lekarskim, są właściciele warsztatów samochodowych, salonów urody, kwiaciarni, hurtowni i sklepów. Takie praktyki pozwalają nie tylko otrzymywać zasiłek ale również takie osoby za ten sam okres nie płacą składek.

Organizowali pokazy dla seniorów i obiecywali nagrody, które były płatne. Teraz zapłacą karę

W przypadku osób zatrudnianych na etacie sprawa wygląda nieco inaczej. W takich przypadkach ZUS nie kontroluje wszystkich osób przebywających na zwolnieniach, Dzięki odpowiedniemu systemowi wskazywane są przypadki, w których występuje ryzyko nieprawidłowości.

Najnowsze