Ubezpieczenie OC

i

Autor: Shutterstock Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC nie zawsze przedłuża się automatycznie! Jedna pomyłka i możesz zapłacić wysoką karę

2022-06-09 14:54

Ubezpieczenie OC na samochód jest obowiązkowe i nawet jeden dzień przerwania ciągłości polisy może skutkować karą. Wielu kierowców nie zwraca uwagi na kończące się ubezpieczenie i czeka z opłatą do momentu, aż ubezpieczyciel się upomni, gdyż często polisa przedłuża się automatycznie (a wpłaty można dokonać z nieznacznym opóźnieniem). Jednak nie zawsze tak jest, jak ostrzega Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, obowiązkowe ubezpieczenie OC w niektórych przypadkach może nie zostać automatycznie przedłużone. Jeśli nie zwrócimy na to uwagi, czeka nas kara wysokości nawet 6000 zł!

Ubezpieczenie OC nie zawsze przedłuża się automatycznie. Jeden błąd może nas narazić na kary

Jak wskazuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nawet jeden dzień braku ubezpieczenia OC grozi karą. Brak aktualnej polisy może wyjść w trakcie kontroli drogowej, ale UFG przy pomocy "wirtualnego policjanta" również za pomocą cyfrowego systemu, automatycznie wykrywa nieopłacone polisy. Nawet jeśli ktoś dopuścił się błędu nieświadomie, będzie musiał zapłacić karę, uzależnioną od tego, jak długo trwał okres bez ważnego ubezpieczenia OC.

Z reguły ubezpieczenie OC odnawia się automatycznie, nawet jeśli ktoś nie opłaci nowej składki zawczasu. Jeśli jednak poprzednie ubezpieczenie nie było opłacone, lub nie została uiszczona któraś z rat, polisa nie przedłuży się automatycznie. Tym samym kierowca pozostanie bez OC.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Ile wynosi kara za brak OC?

Jeśli przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC wyniesie do 3 dni, zapłacimy 1200 zł. W przypadku 4-14 dni zwłoki już 3010 zł, a powyżej 14 dni aż 6020 zł. Kwoty dotyczą aut osobowych, w przypadku pojazdów ciężarowych kwoty wynoszą 1810 zł, 4520 zł i 9030 zł, a w przypadku motocykli, motorowerów etc. 200 zł, 500 zł i 1000 zł. 

Dużo poważniejsze konsekwencje można ponieść jeśli spowoduje się wypadek bez ważnego ubezpieczenia OC. W rekordowym przypadku, sprawca wypadku nieposiadający polisy otrzymał roszczenie od UFG wysokości 2,1 mln zł. To wysokość równa odszkodowaniu, jakie zostało wypłacone poszkodowanemu w tym zdarzeniu drogowym.

Sonda
Ile zwykle płacisz za ubezpieczenie OC na auto?

Rzecznik prasowy UFG Damian Ziąber zaznacza, że sprawdzić termin ważności ubezpieczenia OC można za pomocą serwisu www.ufg.pl lub poprzez aplikację UFG Na Wypadek. Co więcej, usługa jest bezpłatna i nie trzeba pozostawiać danych osobowych. Warto przypomnieć, że polisa OC jest obowiązkowa, nawet jeśli auto nie porusza się po drogach. Jedynym sposobem na uniknięcie opłat jest wyrejestrowanie czasowe lub kasacja auta.

Najnowsze