Ubrania na podłodze

i

Autor: Getty Images/Studio Light and Shade

Rewolucja w przemyśle odzieżowym

Ubraniomat stanął na polskim osiedlu. Jak to działa?

2023-01-01 9:58

Marka 4F, Ubrania do Oddania oraz firma deweloperska Archicom stworzyły "Ubraniomat" czyli urządzenie nowej generacji służące do segregacji tekstyliów. Urządzenie to w ramach inwestycji deweloperskiej stanęło na wrocławskim osiedlu Olimpia Port. Pierwsze znajduje się w krakowskiej galerii handlowej Bonarka.

Z danych wynika, że coraz chętniej decydują się na zakup odzieży "z drugiej ręki" oraz dawanie własnym ubraniom tzw. "drugiego życia". Ta popularyzująca się proekologiczna postawa już wkrótce stanie się obowiązkiem. Rada Unii Europejskiej przyjęła pakiet odpadowy – do 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie mają ustanowić osobny system zbierania tekstyliów. 

Ubraniomat. Przyszłość cyrkulacji tekstyliów

W związku z dbałością o środowisko powstało coraz to ciekawsze rozwiązania i innowacje. Jedną z takich koncepcji jest "Ubraniomat" powstały ze współpracy marki 4F, Ubrania do Oddania oraz firmy deweloperskiej Archicom. Jest to urządzenie, które zgodnie z założeniami konstruktorów ma na celu ułatwienie cyrkulacji tekstyliów. Aktualnie pierwsze urządzenie znajduje się w krakowskiej galerii Bonarka - drugie stanęło na wrocławskim osiedlu mieszkaniowym Olimpia Port.

Jednym z kluczowych celów marek biorących udział w projekcie jest wspieranie organizacji charytatywnych. Każdy kilogram zebranych ubrań to złotówka odprowadzona na konto fundacji Rewir Twórczy, działającej w pobliżu osiedla Olimpia Port - informuje portal Fashion Biznes.

"Urządzenie waży odzież i identyfikuje osobę ją przekazującą, dzięki czemu użytkownik od razu wie, jaka kwota trafi do wspieranej fundacji. Dodatkowo Ubraniomat zapewnia odpowiednie warunki dla przechowywania tekstyliów, bez względu na pogodę. To idealne rozwiązanie do szybkiego przekazania ubrań i dodatków, które dzięki naszej marce zyskują drugie życie" - powiedział Tomasz Bocian, CEO marki Ubrania Do Oddania cytowany przez "FB".

Ubraniomat "przyjmuje" nie tylko ubrania

Przemysł odzieżowy generuje blisko 4% światowych emisji CO2 - wynika z danych ekspertów McKinsey. W obliczu stawianych przed społeczeństwem wyznań klimatycznych firmy współtworzące Ubraniomaty postawiły na intuicyjną technologię wprowadzania ubrań do systemu Ubraniomatu. Urządzenie działa synchronicznie z aplikacją mobilną 4F: by oddać ubrania, wystarczy stworzyć swoje konto i wygenerować specjalny kod QR.

Sam system inteligentnej segregacji odpadów powstał dzięki firmie T-Master, która zajmuje się innowacyjną gospodarką komunalną w Polsce - informuje Fashion Biznes.  Ponadto technologia umożliwia przekazywanie do Ubraniomatu bielizny, butów, galanterii, dodatków domowych czy zabawek. Wystarczy, by stan każdego produktu nadawał się do wprowadzenia go do drugiego obiegu

Sonda
Co robisz z niechcianymi ubraniami?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze