Tajne banknoty

Ujawniono TAJNE banknoty z PRL! Miały być na wypadek wojny z NATO

2023-03-03 14:33

Narodowy Bank Polski poinformował PAP o wystawie z tajnymi banknotami E-71, które wyprodukowano w PRL w razie wojny między Układem Warszawskim a NATO. Banknoty przez długi czas trzymano w tajemnicy, nie wiedzieli o nich nawet eksperci. Obecnie można oglądać je na wystawie.

NBP utajnia banknoty z czasów PRL

Jak podał PAP Andrzej Szymków z biura prasowego Narodowego Banku Polskiego w krakowskim oddziale NBP, w marcu odbywa się wystawa, na której bank centralny przedstawia projekty i materiały do produkcji PRL-owskich banknotów serii "Miasta Polskie", które przygotowywano w trakcie zimnej wojny. Banknoty utajniono pod kryptonimem E-71.

Istnienie tych banknotów było nieznane ani ekspertom, ani kolekcjonerom. Pierwsze informacje na ich temat zostały podane do publicznej wiadomości w 2016 r. - mówił Szymków.

Banknoty miały być na wypadek wojny z NATO

Szymków wyjaśnia, że banknoty zaprojektował i wyprodukował reżim komunistyczny, w razie konfliktu z NATO, a NBP miało zabezpieczyć nimi obrót gotówkowy w razie wojny. Materiały do produkcji banknotów były gotowe w 1980 roku, przygotowana była dokumentacja technologiczna oraz arkusze banknotów. 

Wystawę można oglądać w Krakowie do 27 marca w 2023 roku w siedzibie Oddziału NBP w Krakowie na ul. Basztowej 20 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00. 

Zobacz w naszej galerii banknoty z tajnej serii PRL!

Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Sonda
Wybierzesz się na wystawę NBP?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze